ایده گرفتن از طبیعت: ۱۲ تکنیک کاربردی برای طراحان

 ایده گرفتن از طبیعت: ۱۲ تکنیک کاربردی  برای طراحان
تبلیغات دیجی کول

ایده گرفتن از طبیعت کاریست که خیلی از طراحان و هنرمندان بزرگ انجام می دهند. شما هم به عنوان یک طراح اگر می خواهید به خوبی از طبیعت ایده بگیرید و آن ایده ها را در طرح هایتان اجرا کنید باید مهارت هایی را در خودتان پرورش دهید.

بیشتر بخوانید: بررسی چند اثر هنری موفق که از طبیعت الهام گرفته شدند

در ادامه برای شما طراحان، چند تکنیک عالی آورده ایم تا بتوانید با ایده گرفتن از طبیعت، آثاری زیبا و متفاوت خلق کنید.

تکنیک های ایده گرفتن از طبیعت

 ۱- دقیق شوید و ایده بگیرید

فرض کنید که دارید به یک تابلوی نقاشی که در آن منظره ای زیبا از طبیعت کشیده شده است یا به عکس چاپ شده ای از یک منظره، نگاه می کنید. این ها در واقع طرح هایی کلی از بخش هایی از طبیعت هستند که ما بارها و بارها آن ها را در واقعیت، با کیفیتی بهتر دیده ایم. حالا می خواهیم به شما بگوییم که از این به بعد روی تکه های کوچک طبیعت هم دقیق شوید و جزئیات را برای خودتان بزرگنمایی کنید. مطمئن باشید که به ایده های تازه ای می رسید.

ایده گرفتن از طبیعت

در این تصویر، برگی را می بینید که قطرات باران روی آن نشسته است. رگبرگ ها و جزئیات را ببینید. شگفت انگیز است! یک نمای منحصر به فرد از طبیعت که ایده ای خلاقانه را ارائه می دهد و طراحان می توانند از آن الهام بگیرند. یک طراح خوب به تمام نقش و نگارها، رنگ ها و شکل ها و درخشش ها دقت می کند. می بینید که این بخش کوچک از طبیعت چه منبع الهام بزرگی است؟

 ۲- به کلیشه ها پایان دهید

اگر بگویم که همین الآن به یک گل فکر کنید و آن را ترسیم کنید احتمالا همه شما گل هایی می کشید که بسیار به هم شبیهند. تقریباً همه رایج ترین شکل ها را تجسم می کنند؛ یک تصویر کلیشه ای و تکراری ازگل هایی با چهار یا پنج گلبرگ صورتی یا بنفش ، مرکز گرد و زرد یا چیزهایی شبیه به این. البته ناگفته نماند این تصاویر کلی و کلیشه ای، در ساختن یک تصویر کلی به ما کمک می کنند اما برای اینکه بتوانید پا را از محدوده تصاویر کلیشه ای فراتر بگذارید و ایده های بیشتری دریافت کنید، باید طبیعت و اجزای آن را بهتر بشناسید و بیشتر درمورد آن مطالعه کنید.

به ایده ها، شکل ها، بافت ها و رنگ های جدید توجه کنید. می توانید آن ها را با تصویرهای ذهنی آشنا و تکراری خود ترکیب کنید و یک طرح ناب ایجاد کنید. خودتان را از جزئیات و تنوع شگفت انگیز طبیعت محروم نکنید.

۳- چیزی را از قلم نیندازید

کوهستان، ساحل دریا و رنگ سبز درختان زیبا هستند اما طبیعت فراتر از این حرف هاست. این بار به بقیه اجزای طبیعت هم فکر کنید و در جست و جوهایتان دنبال تصاویر تازه باشید.

توجه به سایر قسمت های طبیعت راهی عالی برای ایده گرفتن از طبیعت و رسیدن به طرح های اصیل و نو  است.   

به ساختار شگفت انگیز سنگ ها و ویژگی های عجیب بدن حیوانات و حشرات توجه کنید. همه این چیزها قطعا برای شما طراحان، الهام بخش خواهند بود.

ایده گرفتن از طبیعت  تصویر بدن حشره

۴- گاهی از زوایای تازه به اطرافتان نگاه کنید

وقتی به مناظر از زاویه متفاوت نگاه می کنید به کشف ها و ایده های جالبی می رسید.

نماهای جدید را کشف کنید؛ مثلا به زمین نزدیک تر شوید و جزئیات بیشتری را ببینید. از ارتفاع های متفاوت به اطرافتان نگاه کنید. روی زمین دراز بکشید و به آسمان و شاخه های درختان از زوایای جدیدی نگاه کنید. با این تکنیک می توانید روی جنبه های متفاوتی از دنیای اطرافتان تمرکز کنید و ایده گرفتن از طبیعت را تمرین کنید. خودتان را از این کشف های ساده محروم نکنید. با نگاه هنرمندانه و قدرت تخیلتان حتی می توانید به تصویری فراتر از آنچه که وجود دارد برسید و در طراحی های خود از آن ایده ها و تصورات استفاده کنید.

  نمای دریا

۵- به حرکت ها دقت کنید

لطفا پدیده های طبیعی درحال حرکت را نادیده نگیرید. حرکت می تواند طبیعت را جالب تر کند؛ مثلا یک پرنده در حال پرواز ایده های بیشتری نسبت به یک پرنده ایستاده به شما می دهد. بال های باز و در حال حرکتش، حالت پاهایش، از هیچکدام به سادگی عبور نکنید.

اگر قبول دارید حرکت و در جریان بودن، حالت ها و شکل های تازه ای به پدیده ها می دهد پس از آن ها غافل نشوید و یک طراح هوشمند باشید تا بتوانید به ایده گرفتن از طبیعت ادامه دهید.

ایده گرفتن از طبیعت حرکت پرندگان
حرکت در آبشار

۶- تناقض ها را وارد طرح هایتان کنید

تعدادی درخت سرسبز را در یک بیابان تصور کنید. خیلی زیباست. موافقید؟ فکر می کنید بزرگترین دلیل این زیبایی چیست؟  دلیلش یک چیز است؛ تناقض.

بیایید کمی شجاعانه تر رفتار کنیم؛ تصویر آبشاری را در یک بیابان مجسم کنید. به چیزهایی فکر کنید که امکان در کنار هم قرارگرفتنشان در واقعیت وجود نداشته باشد. با این کار قدرت تصورات خود را تقویت کنید و مهارت ایده گرفتن از طبیعت را در خودتان پرورش دهید.

ممکن است نتایج تصوراتتان شگفت آور و عالی باشد. اگر عالی هم نبودند نگران نباشید. مهم این است که ناب و خلاقانه هستند!

برای تمرین مثلا می توانید یک قرص قطبی را در جنگل های استوایی به تصویر بکشید یا جانوری آبزی را در حال پرواز ترسیم کنید و یا در تصویرسازی تان یک اثر تاریخی مشهور را وسط یک پیاده رو قرار دهید! نگران نباشید که نتیجه چقدر عجیب و تصنعی بشود. با این تمرین، چهارچوب های ذهنی دست و پاگیر شکسته خواهند شد و شما به سمت اجرای ایده های خلاقانه و جذاب پیش خواهید رفت.

۷- با ساختارشکنی در رنگ ها، ذهن ها را شگفت زده کنید

 همانطور که قبلا گفتیم گل ها لزوما صورتی نیستند و برگ ها هم حتما نباید سبز باشند. شما به عنوان طراح،   آزادی کامل برای خلق کردن دارید، پس کمی ریسک کنید. بسیاری از طراحان بر اساس آنچه واقعا وجود دارد، تصاویری انتزاعی خلق می کند. آن ها از طبیعت استفاده می کنند و از آن ایده می گیرند اما وقتی نوبت به رنگ آمیزی می رسد، با تغییر رنگ ها، از واقعیت ها دور می شوند.     

 ۸- به بافت های موجود در طبیعت دقت کنید

برای طراحی صفحات وب یا پیش زمینه مطالب می توانید از تصویرهای متفاوتی استفاده کنید. به تناسب محتوایتان، می توانید از تصاویری با بافت یک برگ یا چوب استفاده کنید. حواستان باشد که تنظیم نور و سایه روشن ها هم در زیبایی کار نقش زیادی دارد.

سعی کنید از نمای چوب، چرم، شاخ و برگ، یخ، آب و یا حتی مخلوطی از چند بافت استفاده کنید و در نهایت بهترینش را برای طراحی خود انتخاب کنید.

۹- روی فرم ها متمرکز شوید

تمرکز روی شکل ها و قالب های موجود در طبیعت می تواند به طراح کمک کند تا از آنچه می بیند، ایده بگیرد. در این مرحله، بافت و رنگ را کنار بگذارید و فقط روی شکل ها تمرکز کنید.

با نشان دادن فرم ساده ابرها و درخت ها، اشکال هندسی و خلاصه بقیه شکل های موجود در طبیعت، می توانید یک طرح ساده و زیبا داشته باشید.

برای طراحی صفحات وب می توانید از این روش استفاده کنید و طرح هایی جذاب، مینیمال و شیک را که ترکیبی از شکل های مختلف است ایجاد کنید.

طراحی صفحه وب

 ۱۰- مخاطبتان چه حسی خواهد داشت؟

طبیعت رفتارهای مختلفی از خودش نشان می دهد. گاهی آرام و زیباست و گاهی هم خشمگین و درنده. ما بیشتر مواقع به آن بخش از طبیعت که باعث آرامش و شادی می شود توجه می کنیم اما نظرتان راجع به طوفان ها، حیوانات وحشی و روزهای بارانی و ابرهای سیاه چیست؟

طرح های شما می توانند احساسات متفاوتی در مخاطبتان ایجاد کند. ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید چه احساسی در مخاطب ایجاد کنید و هدف محتوایتان چیست سپس از رنگ ها و نمادهایی از طبیعت استفاده کنید که به بهترین شکل آن حس و حال را بیان می کنند.    

۱۱- خیال پردازی کنید

به محیطی فکر کنید که هرگز آنجا را از نزدیک ندیده اید و فقط کمی اطلاعات درمورد آن مکان دارید؛ حالا از تخیل خود استفاده کنید تا یک طرح زیبا بر اساس آن مکان بکشید. این تمرین، عالی است. فقط کافیست از دانش اولیه خود درمورد آن مکان استفاده کنید و سپس با قدرت تخیلتان به آن پر و بال بدهید.   

   ۱۲- فاصله بگیرید و از دور تماشا کنید

بگذارید با یک مثال ساده و ملموس شروع کنیم.

 از پنجره طبقه اول یک ساختمان به بیرون نگاه کنید بعد  به پشت بام بروید و از آنجا به همان منظره نگاه کنید. قطعا همه چیز متفاوت خواهد بود. قضیه این است که هرچه دورتر می شوید دیدتان وسیع تر و متفاوت تر می شود و درنتیجه ایده های متفاوت تری به ذهنتان خطور خواهد کرد. 

ایده گرفتن از طبیعت  عکس هوایی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *