افزایش خلاقیت: ۹روش جذاب برای شما

 افزایش خلاقیت: ۹روش جذاب برای شما
تبلیغات دیجی کول

افزایش خلاقیت، کیفیت زندگی را بالا می برد.

خیلی وقت ها مسائلی برایمان پیش می آید که برای پیدا کردن راه حل آن ها به شدت سردرگم می شویم و  شاید درنهایت پرهزینه ترین راه حل به ذهنمان برسد؛ غافل از اینکه با کمی خلاقیت می توانستیم ده ها راه مناسب دیگر انتخاب کنیم.

  مهم نیست که چه شغل ومهارتی دارید، با افزایش خلاقیت، زندگی را شیرین کنید.

ضریب هوشی تان را هم فراموش کنید. اگر به دنبال روش های جدید برای افزایش خلاقیت هستید، با این پرونده چیاتود همراه باشید تا ۹ روش جذاب را باهم مرور کنیم.

افزایش خلاقیت .تصویر منبع نور

برای افزایش خلاقیت چه کنیم؟

  آرام باشید

با آرامش ، ذهن خود را بازیابی می کنید و در نتیجه خلاقیت به طور طبیعی جریان می یابد. حتما می دانید که روش های زیادی برای آرامش و تمدد اعصاب وجود دارد پس برای ذهن خود وقت بگذارید تا  از انباشتگی های بی مورد رها شود. فعالیت های ساده ای مانند پیاده روی در طبیعت و انجام  فعالیت ورزشی موردعلاقه تان به شما کمک می کند تا آرامش پیدا کنید و افزایش خلاقیت ذهنی خود را حس کنید.

بیشتر بخوانید: راهکارهای مدیریت استرس برای کارآفرینان

 مراقبه را تمرین کنید

 افکار هولناکی در ذهن ما وجود دارد که در طول روز دائم برایمان ایجاد مزاحمت می کنند و در نهایت آخر شب بدون اینکه کار مفید خاصی کرده باشیم با خستگی غیرقابل توصیف مواجه هستیم. همه این ها به دلیل انرژی هدر رفته ای است که حاصل شیطنت افکار مزاحم در مغز ما است. مدیتیشن می تواند این افکار را ساکت کند. با استفاده از تکنیک های مختلف مراقبه، در حالی که ذهن خود را به سمت افکار خلاق تر و ایده های بهتر باز می کنید ، آرامش درونی هم پیدا می کنید.

 بنویسید

به محض اینکه یک فکر خلاقانه یا ایده جالب به ذهنتان خطور کرد آن را بنویسید.  باید به این کار عادت کنید. درضمن با این تمرین، ایده هایتان محفوظ می مانند. وقتی می نویسید انگار ذهن خود را خالی می کنید تا فضا برای بقیه ایده هایی که در راه هستند باز شود. افزایش خلاقیت با همین راهکارهای ساده، شدنی است.

  برای افزایش خلاقیت، انتقاد از خود را متوقف کنید

به توانایی هایتان اطمینان داشته باشید و اینگونه موانع سر راه ایده های خلاقانه خود را برطرف کنید.

بس است! اینقدر از خود انتقاد نکنید و یاد بگیرید که خودتان را به همان شکلی که هستید قبول کنید. 

باورهای محدودکننده را دور بریزید. همین که در حال خواندن این مطلب هستید یعنی مشتاقید که یک ذهن خلاق تر داشته باشید و این فوق العاده است.

 فشار حاصل از توقعات را بردارید

استرس را بردارید و به جای آن عشق و اشتیاق بگذارید.می پرسید چگونه؟ پاسخ ساده است انتظارات خود را پایین بیاورید و حواستان را خوب جمع کنید که به یک کمال‌گرای غمگین تبدیل نشده باشید. می توانید به جای اینکه دائم به نتایج کارها توجه کنید، یک انسان خوشحال باشید که مشتاقانه کارهایش را پیش می برد.

 زمانی را به خواندن اختصاص دهید

حوصله ورق زدن کتاب و مطالعه کردن را ندارید؟ اما اگر بگویم «هیچ چیز برای آرامش و تحریک ذهن بهتر از خواندن نیست» چطور؟ به این موضوع بیشتر فکر کنید. مطالعه، افزایش خلاقیت را به دنبال دارد و ذهن را به سمت تفکر خلاق می برد. اگر هنوز هم فکر می کنید که خواندن، کار مورد علاقه تان نیست ، خود را مجبور نکنید. ابتدا مثلا ۳۰ دقیقه در روز را به مطالعه یک کتاب با هر موضوعی که دوست داشتید اختصاص دهید؛ در نهایت بعد از چند هفته می بینید کتاب یا کتاب هایی را به پایان رسانده اید.

به موسیقی کلاسیک گوش دهید

مغز در لحظات گوش دادن به آهنگ وقطعات هنری  بهتر عمل می‌کند وخلاق تر است. آلبرت انیشتین از این موضوع مطلع بود و همیشه خلاقیت خود را مرتبط با گوش دادن به موتسارت می دانست. او دریافته بود که گوش دادن به آهنگ های موتسارت به تفکر او کمک می کند؛ هرچند هرگز متوجه علتش نشد. امروزه تحقیقات علمی، ارتباط موسیقی و فرکانس های آن را با افزایش خلاقیت ذهن و تاثیر مثبت بر روی عملکر مغز اثبات کرده است.    

یک کار جدید انجام دهید

اگر برای موفقیت بیشتر، به افزایش خلاقیت نیاز دارید و می خواهید ایده های جدیدی به وجود آورید، کاری را انجام دهید که قبلاً انجام نداده اید. اینکه کارهای تکراری و روزمره را به شیوه ای جدید انجام دهید فوق‌العاده است اما از آن فراتر بروید؛ تصمیم بگیرید و کاری را که همیشه دوست داشته اید، انجام دهید. شاید کارهای هیجان انگیزی مثل چتربازی و بانجی جامپینگ در نظرتان باشد شاید هم یادگیری یک مهارت جدید.

تمرین، تمرین و باز هم تمرین

تمرین مداوم، ذهن شما را خلاق نگه می دارد. اگر می نویسید، پس هر روز چیزی بنویسید. اگر می خواهید یک طراح خوب باشید ، هر روز چیزی را طراحی کنید،  حتی اگر این طراحی ها  به ظاهر ساده و آسان باشند.

 

 

بیشتر بخوانید: حقایقی درباره خلاقیت که باید هرچه زودتر بدانید

 

 

منبع:Lifehack

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *