بررسی چند اثر هنری موفق که از طبیعت الهام گرفته شدند

بررسی چند اثر هنری موفق که از طبیعت الهام گرفته شدند

 همه ما می دانیم که طبیعت منبعی سرشار از ایده های هنری است. در طول تاریخ، هنرمندان با الهام از طبیعت، شاهکارهای هنری خودشان را خلق کردند و این مسیر همچنان ادامه دارد.

باید بدانیم که به تعداد هنرمندان جهان، تفاوت دیدگاه هنری وجود دارد و هر هنرمند براساس نوع فعالیت و زاویه دید خودش، به جهان نگاه می کند و بعد هم دریافت هایش را به زبان خاص خودش بیان می کند. حقیقت این است که طبیعت و زیبایی هایش تا همیشه الهام بخش خواهند بود؛ از آسمان شب گرفته تا شاخ و برگ درخت ها، هیچ وقت تکراری و آزاردهنده نمی شوند. طرح و نقش های چشم نواز روی صدف ها، پوست حیوانات و بال حشرات یا تصویر زیبای غروب خورشید را با آن ترکیب بندی های رنگی و ظرافت های بی نظیرشان در نظر بگیرید؛ تماشایشان هیچ وقت خسته کننده نخواهد بود. پس چه منبع الهامی بهتر از همین طبیعت زیبا.

  نوازنده ها، نقاشان و طراحان، مجسمه سازها، معمارها و… به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از این منبع الهام استفاده می کنند. آن ها نه تنها در ایده پردازی بلکه در اجرای جزییات آثارشان هم از طبیعت کمک می گیرند.  

هنرمندان تجسمی در حوزه های مختلف(از گرافیک و طراحی گرفته تا معماری و مجسمه سازی) می توانند با الهام از طبیعت، ایده پردازی کنند.

 

الهام از طبیعت در طراحی لوگو

نام های تجاری و لوگوهای زیادی را می شناسید که در انتخاب آن ها از طبیعت الهام گرفته شده است. استفاده از نمادهای طبیعت باعث به وجود آمدن حس پویایی و طراوت می شود. لوگوهایی را که در آن ها از طرح گل ها و درخت ها، حیوانات، حشرات و میوه ها استفاده شده است به یاد بیاورید. در ادامه چند نمونه از این لوگوها را مرور می کنیم.

این لوگو برای شرکت LunnScape است. این شرکت در حوزه محوطه‌سازی برای فضاهای اداری، پارک ها و… فعالیت می کند. تصویر سنجاقک را می بینید که به عنوان یک نماد، محل قرارگیری شرکت را در فلوریدا بیان می کند. علاوه بر این، بال‌های سنجاقک هم شبیه گلبرگ به نظر می رسد.  

 «نستله» شرکت غذا و نوشیدنی است که لوگوی آن، معنی کلمه Nestle را به خوبی بیان می کند.

تصویر پرنده،جوجه های پرنده و آشیانه شان را می بینید که همگی بخشی از طبیعتند.

 

الهام از طبیعت در معماری

امروزه هنرمندان معمار با الهام از طبیعت، ساختمان ها و برج های شگفت انگیزی را طراحی می کنند . البته معماری از سال های بسیار دور از طبیعت تاثیر پذیرفته بود اما در این دوران به دلیل وجود امکانات بیشتر، اجرای طرح ها راحت تر شده است.  

 معبد لوتوس، معبدی در روستای باهاپور دهلی نو که در طراحی آن از گل نیلوفر الهام گرفته شده است.

در دکوراسیون داخلی هم از طبیعت الهام گرفته می شود. مطمئن باشید دکوراسیونی که مبنای آن الهام از طبیعت باشد هیچ وقت از مد نمی افتد! این روزها خیلی ها دوست دارند که احساس خوب حضور در طبیعت را به محل اقامت و یا محل کارشان بیاورند. برای این کار، هنرمندان طراحی داخلی از طبیعت ایده می گیرند.  

هتلی که اجزای فضای داخلی آن( از جمله رنگ سبز دیوارها و کف پوش سنگی،مبلمان و…) از طبیعت الهام گرفته شده است.

 

الهام از طبیعت در مجسمه سازی

  طبیعت همواره الهام بخش آثار و ساخته های هنری مجسمه سازان بوده است.   

 لانه های پرنده در ابعاد بسیار بزرگ، اثر پاتریک داتری،که با استفاده از مواد اولیه طبیعی(شاخه های نازک و قلمه درخت) ساخته شده است.     

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *