تبدیل فلزات بازیافتی به مجسمه های خاص و زیبا

 تبدیل فلزات بازیافتی به مجسمه های خاص و زیبا
تبلیغات دیجی کول

یک هنرمند هندی به نام Gopal Namajoshi  تکه ها و ضایعات فلزات را به مجسمه های بسیار زیبا تبدیل می‌کند. این مجسمه ها حالا در نمایشگاه های نیویورک ، لندن و دبی به نمایش گذاشته شده اند.

  جانک آرت و مجسمه سازی با ضایعات

تبدیل مواد بازیافتی و به ظاهر بی‌مصرف به آثار هنری که پیام  بی‌تفاوت نبودن نسبت به زباله های تولیدی‌مان را به همراه دارد با نام  جانک آرت (Junk Art) شناخته می‌شود.

آلودگی های محیط زیست و زباله هایی که ما آدم‌ها تولید می‌کنیم مسئله‌ای نیست که بتوانیم به راحتی از کنار آن عبور کنیم. در قرن بیستم اتفاق جالبی در دنیای هنر به ویژه هنرهای تجسمی مثل مجسمه سازی رخ داد و استفاده از ضایعات و زباله‌های خشک و تبدیل آن‌ها به آثار با ارزش وهنری رواج پیدا کرد. حالا مجسمه سازی مدرن به هنرمند فرصت می‌دهد تا ایده خود را در قالب اثری که از مواد مختلف، ارزان و حتی دورریختنی ساخته شده به نمایش بگذارد و از خلاقیت و هنر خود، در زمینه فرهنگ‌سازی‌های محیط زیستی و جلوگیری از مصرف گرایی استفاده کند.

Gopal Namajoshi و آثارش

Gopal Namajoshi با استفاده از  وسایل دورانداختنی و شکسته شده و غیرقابل استفاده، مجسمه هایی با ویژگی‌هایی خاص خلق می‌کند. آثار او مجسمه هایی به شکل حیوانات هستند. نکته جالب این است که او این اشکال را با اندازه طبیعی خودشان می‌سازد.

این هنرمند به طبیعت و همزیستی مسالمت آمیز بین انسان ها و جهان طبیعی علاقه فراوانی دارد و به شدت از آن الهام می گیرد. او به واحد بودن و یکپارچگی کل جهان و موجودات معتقد است  و طبیعت از موضوعات اصلی آثار او است.

یکی از اولین سری کارهای او یک طاووس بود که طرح آن را از پرندگان محل زندگی کودکی خود الهام گرفته بود.  

طاووس با فلزات بازیافتی

این هنرمند می‌گوید:«می‌خواهم با ضایعات و مواد دورریختنی آثار تازه و الهام گرفته از طبیعت را خلق کنم تا در کنار ایجاد یک اثر زیبا، مخاطبانم را وادار به تجدیدنظر درمورد نحوه زندگی‌شان که برپایه مصرف گرایی و بی‌توجهی به زباله های تولیدی است بکنم.»

یک تضاد جالب در آثار هنری او وجود دارد. فکرش را بکنید او از مواد دورریختنی که بخش زیادی از آن می‌توانست به طبیعت آسیب می‌زند مجسمه هایی خلق می‌کند که از خود طبیعت الهام گرفته شدند.

احتمالا همه ما دوست داریم که حیوانات زندگی شاد و آرامی را در زیستگاه‌های خود داشته باشند؟ پس باید از مصرف گرایی و تولید بی‌وقفه زباله دست بردایم. این دقیقا همان حرفی است که نمجوشی با آثار هنری خود می‌خواهد به ما یادآوری کند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *