رقابتی از جنس تخیل؛ مارول در برابر دی سی (Marvel vs DC)

 رقابتی از جنس تخیل؛ مارول در برابر دی سی (Marvel vs DC)
تبلیغات دیجی کول

قبل از اینکه این ابر قهرمانان خیالی پا به دنیای سینما باز کنند، در جهان دیگری به نام کمیک بوک (Comic Book) یا همان داستان های مصور حضور داشتند. کتاب هایی با تصاویر کارتونی، روایتها و دیالوگ هایی هیجان انگیز که هر کسی را با هر سنی که داشت غرق در خودش میکرد. عکس ها در نگاه اول ساکن و بدون حرکت بودند ولی حس و حالی را به مخاطب منتقل میکردند که او خودش را در آن فضا متصور میشد و قصه ها پیش چشمانش جان میگرفتند.

در این مقاله از مجله چیاتود  قصد داریم تا جلوه های ویژه ی استفاده شده در دو فیلم  ساخته شده توسط مارول و کمپانی دی سی را در یک رقابت تنگاتنگ قرار دهیم و قدرت هر کدام را در مقایسه با یکدیگر بسنجیم. با چیاتود همراه باشید.

marval-logoاین شرکت در سال ۱۹۳۹ توسط شخصی به نام مارتین گودمن (Martin Goodman) در آمریکا تاسیس شد. کار خود را با منتشر کردن کتاب های مصور شروع کرد و تا سال ۱۹۵۱ با نام اطلس کامیکس شناخته میشد. دوره شکوفایی این کمپانی زمانی بود که مجموعه داستان های چهار شگفت انگیز (The Fantastic Four) و سایر ابر قهرمان ها توسط استن لی (Stan Lee) ، جک کربی (Jack Kirby) ، استیو دیتکو (Steve Ditko) و چند تن دیگر از نویسندگان، نوشته شد. در نتیجه برند مارول که برای سالها مورد استفاده قرار گرفته بود، به عنوان برند اصلی شرکت ثبت شد و بالاخره پس از چندین سال، مارول روند فیلمسازی بلند را بصورت یک کمپانی مستقل، از سال ۲۰۰۸ با ساخت قسمت اول مرد آهنی (Iron Man) شروع کرد. همچنین سریال هایی نظیر مجازات گر (The Punisher)، دردویل (Daredevil)، جسیکا جونز (Jessica Jones)، ماموران شیلد (Agents of S.H.I.E.L.D)، آیرون فیست (Iron Fist)، لوک کیج (Luke Cage) و… توسط مارول ساخته شده اند.

از جمله شخصیت های معروف مارول میتوان به: مرد عنکبوتی، مرد آهنی، هالک، کاپیتان آمریکا، ثور، بیوه سیاه، ﺁنت من، ولورین، دکتر استرنج، پلنگ سیاه، دردویل، نگهبانان کهکشان،ایکس من، پانیشر، گوست رایدر و… اشاره کرد.

dc-logo دی سی پنج سال زودتر از مارول یعنی در ۱۹۳۴ توسط مالکوم ویلر- نیکلسون (Malcolm Wheeler-Nicholson) و تحت نام انتشارات ملی متفقین (National Comics Publications) بنیان گذاری شد. بعد ها نام دی سی (DC) از مخفف اسم مجموعه داستان های Detective Comics گرفته و بر روی کمپانی گذاشته شد. به عقیده بسیاری دی سی توانسته بود در آن زمان مقداری بهتر از رقیبانش عمل کند که حتی شرکتی مثل مارول در بعضی موارد از آن تقلید میکرد. اوج موفقیت دی سی جایی بود که شخصیت های بتمن (Batman) و سوپرمن (Superman) به کتاب هایش راه پیدا کردند.

در سال ۱۹۶۵ شخصیت جدیدی بنام فلش معرفی شد که سال ها پیش توسط نویسندگان خلق شده بود اما در این دوره زمانی، دوباره اصلاحاتی بر روی آن صورت گرفت. داستان ها به شکل احساسی تر و شخصی تر نوشته و تصاویر جذاب تر طراحی شدند. این موارد باعث شد تا این کاراکتر به خوبی دیده شود بطوریکه اعضای دی سی تصمیم گرفتند تغییراتی نیز در شیوه داستان سرایی و تصاویر کتاب های بتمن، سوپرمن و سایر ابر قهرمانان ایجاد کنند. بعد از مدت کوتاهی، مجموعه کمیک هایی بنام لیگ عدالت شکل گرفت که داستان حول محور تیمی بود شامل شخصیت هایی همچون: سوپرمن (Superman) ، بتمن (Batman) ، واندر وومن (Wonder Woman) ، فلش (The Flash) ، آکوامن (Aquaman) ، سایبورگ (Cyborg) ، فانوس سبز (Green Lantern) و… .

کاراکتر های دیگری که در دنیای دی سی زندگی میکنند عبارتند از: جوکر(Joker) ، شِزِم (Shazam)، سوپر گِرل (Supergirl) ، کت وومن (Catwoman) ، بت وومن (Batwoman) ، هارلی کوئین (Harley Quinn) ، اتم، دث استروک (Deathstroke ) ، مارشن من هانتر (Martian Manhunter) ، دارک ساید (Darkseid) ، تیم دریک (Robin) ، جان کنستانتین (John Constantine) ، هاوک من (Hawkman (Carter Hall)) ، گرین ارو (Oliver Queen) ، فایر استورم (Firestorm) و… .

دی سی با همکاری کمپانی برادران وارنر (Warner Bros. Entertainment Inc) توانسته است به تولید انیمیشن، سریال و فیلم های سینمایی بپردازد که اولین فیلم از سری داستان های آن، فیلم مرد پولادین (Man Of Steal) محصول سال ۲۰۱۳ بود. همچنین ساخت سریال های معروفی مثل: گرین ارو (Arrow)، فلش (The Flash)، سوپر گِرل (Supergirl)، افسانه های فردا Legends of Tomorrow)) ،تایتان ها (Titans)، رعد و برق سیاه (Black Lightning) و… در کارنامه دی سی وجود دارد.

و حالا میرسیم به بحث مقایسه جلوه های ویژه در فیلم های مارول و دی سی

ما برای اینکار فیلم انتقامجویان: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War) از مارول و فیلم لیگ عدالت ۲۰۱۷ (Justice League 2017) از دی سی را انتخاب کرده ایم. ملاک و معیار هایی که برای این مقایسه در نظر داریم، مواردی هستند از قبیل: اقبال عمومی، واقع گرایانه بودن، بودجه، فرایند ساخت، میزان استفاده از جلوه های ویژه بصری. در هر بخش با توجه به عملکرد فیلم ها، برنده و بازنده مشخص میشود و در پایان، طبق جمع امتیازات، برنده نهایی اعلام می‌شود.

  • اقبال عمومی

viwer

فیلم در درجه ی اول برای مخاطب ساخته می‌شود. اگر کوچکترین مشکلی در هر جایی از فیلم وجود داشته باشد، همیشه تماشاگران ریز بینی هستند که از آن با خبر شوند و در زمان و مکان مناسب از خجالت سازندگان در بیایند. بالاخره قبل از اکران فیلم تبلیغات و اصطلاحا هایپ زیادی از سمت کمپانی های سازنده به راه میفتد و اگر در زمان نمایش کار، چیزی برخلاف گفته هایشان پخش شود، نشان میدهد که یا دروغی گفته شده یا اینکه سازندگان به قول خود عمل نکرده اند.

متاسفانه در این بخش لیگ عدالت دی سی (Justice League 2017) شکست میخورد، چون از نظر مردم جلوه های ویژه بصری این فیلم بسیار مضحک و ناشیانه کار شده است. اما در سوی دیگر، تماشاچیان معتقدند که انتقامجویان: جنگ بینهایت (Avengers: Infinity War) ، بسیار استادانه و قدرتمند عمل کرده است. پاداش این عملکرد خوب، نقدها و فروش فوق العاده ای بود که این فیلم از سمت مردم دریافت کرد.

  • واقع گرایانه بودن

vaghe

فیلم های قبلی DC این کار را کمی بهتر از لیگ عدالت (Justice League) انجام دادند. برای مثال مرد پولادین (Man Of Steal) شاید فیلم درجه یکی نبود، اما دنیای زیبایی داشت. جلوه های ویژه بصری در این فیلم یکپارچه بود و همچنین حس و حال واقعی تری داشت. کمی ﺁسان بود باور کنیم هر چیزی که بر روی صفحه نمایش اتفاق می افتد ممکن است در دنیای واقعی رخ دهد و مسلما هنوز جزو فیلم هایی است که بهترین عملکرد را در این زمینه دارد. اما لیگ عدالت از این لحاظ ضعیف تر بود و صحنه هایی که افکت های سنگین و زیادی داشتند نمی تواستند زیبا و بی نقص پدیدار شوند.

و حالا مارول؛ اینجا داستان فیلم در دنیای واقعی ما اتفاق می افتد. پس یعنی نیاز است چیزی که سازندگان خلق میکنند، هم واقع گرایانه باشد و هم خیالی. اگر بخواهیم بیطرف باشیم، باز هم باید مارول را انتخاب کنیم، چون در هر دو جنبه عالی کار کرده است. چه در توجه به جزییات، ایجاد انفجارها، کیفیت بافت های صورت و بدن، انیمیشن، موشن کپچر، اکشن های طبیعی و بسیاری ازمواردی که فیلم را دقیقه به دقیقه چشم نواز تر میکند. وقتی فیلم را می بینید برای لحظاتی فراموش میکنید که بعضی سکانس ها در رایانه ساخته شدند. قطعا این احساسی که در بیننده بوجود می آید میتواند بهترین پاداش برای کسانی باشد که بر روی این صحنه ها کار کرده اند.

  • بودجه

monetyبرخی شاید از خود بپرسند که ﺁیا واقعا نیاز است این دو فیلم با هم مقایسه شوند؟ در مورد مارول، تماشاگران با جهانی که از قبل مورد استقبال و تثبیت شده بود، روبرو بودند، در حالی که دی سی هنوز در تلاش است تا یک حضور سینمایی قدرتمند به همین اندازه داشته باشد.

اما بودجه‌ای که هر دو برای ساخت خرج کرده بودند، چیزی است که جای تامل دارد. با اینکه کیفیت و مقیاس فیلم ها کاملا متفاوت است، اما هر کدام ۳۰۰ میلیون دلار بودجه مشترک داشتند.

چیزی که تفاوت ایجاد میکند این است که هر دو چطور تصمیم گرفتند بودجه را خرج کنند. از طرفی مارول بیشتر بودجه اش را صرف دستمزد بازیگران و کار بر روی جلوه های ویژه بصری کرد، ولی از سمت دیگر، دی سی مقدار زیادی از پولش را خرج فیلمبرداری  مجدد اثر کرد.

آنها به جای سرمایه گذاری در ایجاد جلوه های باورپذیر، بودجه را برای انجام یک کار، دو بار هدر دادند. به همین دلیل است که با وجود داشتن هزینه تولید زیاد، فیلم سطحی و عجولانه به نظر می‌رسید و برخی از تصاویر مانند یک شوخی بودند.

  • فرایند ساخت

azaaa

اعضای اصلی تیم جلوه های بصری انتقام جویان: جنگ بی نهایت

کیفیت جلوه های بصری همیشه به ظاهر آن خلاصه نمیشود بلکه از فرهنگ و جوی که داخل استودیو سازنده وجود دارد نیز تاثیر می‌گیرد. اگر شرکتی بخواهد که اثرات بصری تولید شده اش از بهترین ها باشد، باید تحلیل و نگاه خلاقانه ای نسبت به این کار داشته باشد.

مارول جلوه های بصری را بخش جدایی ناپذیری از کارگردانی و جهان فیلم هایش می داند. این استودیو تا جایی پیش رفته است که به کارگردانان ﺁینده می ﺁموزد چگونه از این تکنیک در فیلم خود استفاده کنند. در مارول، VFX یک محدودیت نیست بلکه یک قدرت است. با وجود گران بودن ساخت جلوه های بصری، مارول به گونه ای عمل میکند که این کار بسیار ارزانتر از ریشوت (reshoot) یا همان فیلمبرداری مجدد یک فیلم از نو یا حتی ساخت دکور های عجیب غریب، تمام شود.
علاوه بر این، اعضای تیم های VFX در مارول عاشق کار خود هستند و با هر پروژه ای استاندارد ها را چند پله بالاتر می برند.

اما دی سی، جلوه های بصری را یک توفیق اجباری میداند و همچنین برادران وارنر به گونه ای سرمایه گذاری نکرده اند تا این کار با روند فیلمبرداری در سر صحنه به خوبی ادغام شود. شاید به همین دلیل باشد که برخی از موارد سر جای خودشان قرار نگرفته و بالاجبار و نامناسب کار شده اند. هنگامی که این صحنه ها را از لیگ عدالت تماشا می کنید، ﺁرزو می کنید که ای کاش از جلوه های ویژه ای استفاده نمی شد. قطعا درگیری بیش از حد با فیلمبرداری مجدد فیلم باعث بروز چنین نتیجه ی ناخوشایندی شده است، اما باز هم بهانه ای وارد نیست و باید خیلی بهتر عمل میکردند.

  • میزان استفاده از جلوه های ویژه

visual

استفاده از جلوه های ویژه در یک فیلم بلاک باستری (Blockbuster) تقریبا یک قانون است. اما به شرطی که مواقعی از این جلوه ها استفاده شود که نیاز ضروری و واجبی به آنها احساس شود. مارول از آن دسته از کمپانی هاییست که همیشه به استفاده زیاد از جلوه های بصری اصرار دارد. به عنوان مثال برای همین قسمت از فیلم انتقامجویان، در سکانس هایی که بازیگران حضور گروهی داشتند، فیلمبرداری و ایجاد جلوه های بصری برای آنها بصورت گروهی انجام نگرفت بلکه برای هر کدام این کار بصورت جداگانه صورت گرفت و بعد بوسیله قدرت نرم افزاری، این تصاویر کنار هم به عنوان یک صحنه واحد شکل گرفتند. البته این بدین معنی نیست که جلوه ها بد هستند، اما گاهی اوقات خیلی زیاد استفاده شدند.

ولی از آنطرف، میزان استفاده دی سی از جلوه های بصری منطقی تر بنظر میرسد بطوریکه در یک سری از سکانس ها، نبود هیچ افکتی کاملا احساس میشود. حتی در فیلم هایی که قبل تر از لیگ عدالت ساخته شدند، این موضوع بیشتر به چشم می آمد. در این موضوع، دی سی تا حدی عملکرد متعادل تری را دارد و باعث میشود امتیاز این بخش در تصاحب او باشد.

  •  و اما برنده ی این رقابت؟

final

همانطور که پیداست، مارول را باید برنده این رقابت دانست چون در ۴ بخش توانست عملکرد بهتری داشته باشد. ممکن است متوجه شده باشید که ما در مورد مهارت هنرمندان جلوه های بصری چیز زیادی نگفتیم و دلیلی وجود دارد. هم دی سی و هم مارول با استودیوهایی همکاری داشته اند که بعضی از آنها برای هر دو پروژه کار کرده اند و به همین دلیل است که جلوه های بصری هر کدام در سطح نسبتا قابل قبولی قرار دارد. ولی چیزی که باعث تفاوت کیفیت ها میشود، این است که در چه زمانی، چگونه و چرا باید از این جلوه‌ها استفاده ‌شود. و این جاست که مارول بخاطر هماهنگی مناسب بین بخش های مختلف کارش توانست بهتر عمل کند و برنده شود. درست است پتانسیل شخصیت ها و دنیای دی سی بسیار بالاست، ولی لیگ عدالت باید به ناچار شکست را قبول کند.

مطالب مرتبط

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *