سایپه ونقاشی‌ های غول پیکر اما موقتی:از فراسوی دیوارها تا فراتر از بحران+تصاویر

 سایپه ونقاشی‌ های غول پیکر اما موقتی:از فراسوی دیوارها تا فراتر از بحران+تصاویر
تبلیغات دیجی کول

«به نظرم این که چیزی از آثار هنری‌ام باقی نمی‌ماند و همه آن‌ها موقتی هستند ایده خیلی خوبی است و من هم حس خوبی نسبت به این قضیه دارم.» این حرف یک هنرمند جوان و اهل فلسفه با نام هنری سایپه است. نقاشی های غول پیکر او روی چمن ها و کوه ها و البته تکنیک او در استفاده از مواد زیست‌تخریب‌پذیر به جای مواد مضر و شیمیایی و همینطور مفاهیم  جالب و انسانی آثارش، او را به شهرت جهانی رسانده است.

با خالق نقاشی های روی چمن بیشتر آشنا شویم

سایپه یا همان گیوم لگرو(Guillaume Legros)، در یک روستای کوچک در شرق فرانسه به دنیا آمد. متولد سال ۱۹۸۹ است و نقاشی دیواری را از سال‌های نوجوانی شروع کرد. چند سال بعد، این جوان عاشق فلسفه، نام هنری saype  را برای خودش انتخاب کرد. سایپه به کشیدن پرتره آدم‌ها علاقه‌مند بود. به خیابان می‌رفت، از مردم عکاسی می‌کرد و بعد هم پرتره‌ای سیاه و سفید از روی عکس ها می‌کشید.

نقاشی جزئی جدانشدنی از زندگی او بود اما در کنار آن، یک پرستار پرکار هم بود. سایپه با همان تفکرات فلسفی‌اش تفسیر جالبی از این تلفیق دارد. گاردین به نقل از او می‌نویسد:«مقابله روزانه با رنج‌ها، دردها و بیماری‌ آدم‌ها باعث شد به مردم نزدیکتر شوم و این قضیه مرا وادار می‌کرد که به این هنر ادامه دهم.»

تا مدت‌ها، دیوارهای خانه های متروکه محلی برای هنرنمایی‌اش بود بعد هم علاقه‌اش به هنر خیابانی و گرافیتی‌های شهری را به فضاهایی مثل زیر پل‌ها برد؛ اما داستان به اینجا ختم نشد.سایپه بعد از چندسال به این نتیجه رسید که باید کار دیگری را شروع کند و راه دیگری برای خودش انتخاب کند؛ پس به سمت دشت‌ها، دامنه کوه‌ها و فضاهای طبیعی و پارک‌های بزرگ رفت و  فضاهای بزرگتری برای نمایش نقاشی هایش انتخاب کرد.

او از سال ۲۰۱۳  به طور جدی نقاشی کشیدن روی چمن را شروع کرد و تا به حال چندین اثر هنری غول پیکر را در مناطق و کشورهای مختلف مثل کلمبیا، سوئیس، آلمان و فرانسه به تصویر کشیده است.

در سال ۲۰۱۹ مجله Forbes  سایپه را به عنوان یکی از ۳۰ شخصیت تاثیرگذار زیر ۳۰ سال در زمینه فرهنگ و هنر انتخاب کرد.

صفحه اینستاگرام    

سایپه و گرافیتی

ویژگی‌های خاص آثار سایپه

  • مفاهیم نقاشی ها

همانطور که گفتیم سایپه علاقه فراوانی به فلسفه دارد. این علاقه و دغدغه‌های اجتماعی او بدون شک تاثیر مستقیم روی طرح هایش دارد. پرداختن او به مسائل انسانی و  موضوعات اجتماعی روز جهان، توجه تمام دنیا را به سمت آثار او جلب می‌کند؛ آثاری که فقط از ارتفاعی بالاتر از حد معمول می‌توان آن‌ها را کامل و درست دید. نکته جالب دیگر حضور پررنگ کودکان در نقاشی‌های بزرگ او است.

نقاشی های روی چمن  عمر کوتاهی دارند. از باد و باران گرفته تا ردپای آدم‌ها، همه و همه به مرور و در عرض چند ساعت می‌توانند نقاشی هایی را که برای  چند روز یا حتی چند هفته روی آن‌ها وقت گذاشته شده، از بین ببرد. اما آنچه که برای گیوم لگرو اهمیت دارد رساندن پیام و ماندگارشدن در ذهن‌ها است و البته که تصاویر و عکس های گرفته شده از هنرنمایی های او همیشه ماندگار خواهند بود.

  • مواد مورد استفاده 

به هیچ عنوان نمی‌خواست که نقاشی هایش تاثیر بدی روی گیاهان داشته باشد؛ به همین خاطر تصمیم گرفت به جای استفاده از رنگ های شیمیایی نوعی رنگ طبیعی ابداع کند. سایپه ترکیب رنگ هایش را تقریبا یک سال آزمایش کرد و درنهایت به ترکیبی که مواد اصلی‌اش آب،گچ، ذغال‌سنگ و پروتئین شیر است رسید.

در ادامه چند عکس از آثار این هنرمند را برایتان آورده‌ایم

تصویر دختری با نگاه رو به افق و آدمک‌های به هم پیوسته‌ای که نقاشی کرده است.

تصویر بالا جدیدترین اثر سایپه است که در دوران بحران کرونا ویروس به تصویر کشیده شده است. این نقاشی غول پیکر که او هفته گذشته( اواخر ماه آوریل ۲۰۲۰) و در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربعی در کوه‌های آلپ سوئیس اجرا کرد، «فراتر از بحران» نام دارد.

فراسوی دیوارها
پروژه فراسوی دیوارها

تصویر بعدی مربوط به پروژه «فراسوی دیوارها» است. این پروژه قرار است در کشورهای مختلف اجرا شود. این دست‌های در هم تنیده نشانه همبستگی و اتحاد بین انسان‌ها است. می‌تواند نشانه کمک و رفاقت هم باشد. به هر حال بین این دست‌ها خبری از مرزها و دیوارها نیست.

داستانی از آینده
آینده
حواست به آینده باشه( حفاظت از زمین و گیاهان)

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *