همه چیز درباره استودیوی انیمیشن سازی آردمن (Aardman Animations)

 همه چیز درباره استودیوی انیمیشن سازی آردمن (Aardman Animations)
تبلیغات دیجی کول

زمانی که حرف از انیمیشن سازی و بازار انیمیشن دنیا به میان می آید، نا خودآگاه اسامی کمپانی های بزرگی همچون پیکسار (Pixar) و والت دیزنی (Walt Disney Pictures) به ذهنمان خطور میکند. دو کمپانی بزرگ آمریکایی که سال هاست دنیای انیمیشن سازی را بدست گرفته و سطح توقعاتمان را بالا برده است. حال تصور کنید که با وجود همچین کمپانی هایی قرار است تا بعنوان استودیوی انیمیشن سازی حرفی برای گفتن داشته باشید. استودیوی انیمیشن سازی استاپ موشن  آردمن انیمیشن (Aardman Animations) همان استودیوییست که  رقیب سرسختی برای این دو کمپانی است و سابقه ی درخشان آن در صنعت انیمیشن سازی جهان، ما را  در“چیاتود” مجاب کرد تا این مقاله را بطور کامل به معرفی و بررسی آثار این استودیو بپردازیم. با چیاتود همراه باشید تا هر آنچه که می دانید و نمیدانید را از این کمپانی به شما بگوییم.

آردمن در دستان غول های انیمیشن سازی دنیا

nick-parkاگر بخواهیم عظمت این کمپانی بزرگ انیمیشن سازی را بر روی دوش یک نفر بیندازیم و او را بعنوان ستاره ی این کمپانی معرفی کنیم، قطعا نیک پارک ( Nick Park) را باید نام برد. کسی که نه موسس بود و نه سرمایه گذار. کارگردان، تهیه کننده و انیمیشن ساز مطرح ۶۲ ساله ی زاده نیکلاس وولستن پارک انگلیس که بخاطر آثار فوق العاده اش ۴ بار موفق به دریافت جایزه اسکار در سال های (۱۹۹۰ ، ۱۹۹۳، ۱۹۹۵، ۲۰۰۵) شده است. مغز متفکر آردمن که با تولیدات استاپ موشن خود همچون والاس و گرومیت (Wallace and Gromit) ،  گوسفند ناقلا (Shaun the Sheep) ، فرار مرغی (Chicken Run) جهش بزرگی را در جهت پیشرفت و مطرح شدن این کمپانی رقم زد.

تاسیس کمپانی آردمن

کمپانی خصوصی انیمیشن سازی آردمن (Aardman Animations) در سال ۱۹۷۵ توسط پیتر لورد (Peter Lord) و دیوید اسپراکستن (David Sproxton) در بریستول انگلیس تاسیس شد. پیشتر پیتر لورد (Peter Lord) و دیوید اسپراکستن (David Sproxton) در سال ۱۹۷۲ و در دوران تحصیلشان انیمیشنی ۲۰ ثانیه برای Vision On يكی از شبكه های كابلی BBC TV ساختند که برای کودکان ناشنوا این شبکه به نمایش گذاشته شد. نام آردمن هم از شخصیت درون همین فیلم گرفته شده که در نقش یک ابر قهرمان در آن حضور داشت. آردمن در لغت از زبان هلندی به معنای مرد طبیعت گرفته شده است. در سال ۱۹۷۵ اولین فعالیت آردمن در زمینه ساخت انیمیشن های استاپ موشن خمیری (clay animation) با ایجاد بخشی تحت عنوان Greeblies شکل گرفت. این بخش منجر به تولید شخصیت ساده از جنس رس به نام مورف (Morph) شد که بصورت اختصاصی در شبکه بی بی سی پخش می شد.Aardman_logo

 

ورود به دنیای سریال های باکلام

تقریبا در سال های ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ با ساخت انیمیشن کوتاه بزرگسال Down and Out  و Confessions of a Foyer Girl وارد دنیای سریال های همراه با مکالمه شدند و از حالت صامت همیشگی خارج شدند. بخاطر موفقیت های این دو نفر و اعتمادی که از سمت شبکه بی بی سی به سمت کمپانی تازه تاسیس آن ها روانه شد، برخی کنداکتورهای پخش تلویزیونی BBC نیز به آن ها اختصاص یافت. تا جایی که آن ها بین سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۶ برنامه علمی مسابقه بزرگ تخم مرغ (The Great Egg Race) را بر روی آنتن بردند که در این مسابقه افراد حاضر می بایست با استفاده از منابع محدودی که در اختیار آن ها قرار می گرفت با ابتکار خود چالش های مسابقه را حل می کردند.

به مرور تولیدات کوتاهی را از جمله سریال قطعات مکالمه (Conversation Pieces) برای شبکه ۴ انگلیس تهیه کردند. با پیشرفت و سابقه فعالیتی که پیدا کردند به مرور سعی کردند تا انیماتورهایی را به استخدام مجموعه درآوردند. سه نفر از تازه واردهایی که به مجموعه پیوستند، بعنوان اولین کارگردانی ، سریال Lip Synch را جلوی دوربین بردند. از ۵ قسمت این سریال کوتاه دو قسمت توسط پیتر لرد (Peter Lord) ، یک قسمت توسط باری پوروس  (Barry Purves)  و یک قسمت توسط ریچارد گولزوفسکی (Richard Goleszowski)  و آخری هم توسط نیک پارک (Nick Park)  کارگردانی شد.

اولین جایزه اسکار (Academy Award) آردمن در سال ۱۹۹۰

در سال ۱۹۸۹ فیلم کوتاه آرامش های جانواران (Creature Comforts) که در ژانر کمدی با سبک استاپ موشن رس (clay animation) ساخته شده بود توانست اولین اسکار را برای این شرکت انگلیسی به ارمغان بیاورد. نیک پارک بعنوان مغز متفکر این سری از فیلم ها توانست حضور پر رنگ خود را بعنوان عضو اصلی آردمن نشان دهد. بعد ها سریالی آمریکایی نیز به تقلید از همین فیلم ساخته شد. در ادامه نیک پارک که حالا توانسته بود اعتباری برای خودش دست و پا کند، شخصیت والاس و گرومیت را با مدل های خمیری درست کرد و اولین سری از این انیمیشن را با نام ” A Grand Day Out” منتشر کند. والاس از همان سری اول هم بعنوان مخترع ساده لوح انگلیسی ایفای نقش میکرد که عاشق خوردن پنیر بود و به همراه بهترین دوستش گرومیت، سگ باهوش و ساکت خود روزگار می گذراند. در سال ۱۹۹۰ نامزد دریافت اسکار بهترین انیمیشن کوتاه شد اما در آن سال نتوانست جایزه اسکار را برنده شود و به همپای خود Creature Comforts بازی را باخت. 

در سال ۱۹۹۳ مجموعه دیگری از والاس و گرومیت تحت عنوان شلوار اشتباهی (The Wrong Trousers) ، این شکست را جبران نمود و در شصت و ششمین مراسم اسکار جایزه بهترین انیمیشن پویانمایی را از آن خود کرد. از آنجایی که مزه اسکار به دهان نیک پارک شیرین آمده بود،  ۲ سال بعد و در سال ۱۹۹۵ عنوان دیگری از والاس و گرومیت را تحت عنوان گذشتن خطر از بیخ گوش (A Close Shave) را این بار در آمریکا اکران نمود که ۳۰ دقیقه ی شاد را برای مردم ایالات متحده آمریکا رقم زد.  این فیلم هم در همان سال و در شصت و هشتمین مراسم اسکار برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه شد. این سومین جایزه اسکار نیک پارک بود که در دهه ۹۰ توانسته بود بدست آورد و این برای یک انیماتور فوق العاده بود. جالب است بدانید شخصیت های گوسفند ناقلا در انیمیشن محبوب Shaun the Sheep برای اولین بار در این فیلم ظاهر شده بود.

wallas

همکاری با کمپانی دریم ورکس (DreamWorks)

در دسامبر سال ۱۹۹۷ دو کمپانی دریم ورکس (DreamWorks) با حضور جفرى كاتزنبرگ مدير بخش انيميشن استوديو دريم وركز و آردمن (Aardman) به واسطه تولید و توزیع انیمیشن استاپ موشن فرار مرغی (Chicken Run) قرارداد همکاری امضا و رسما همکاری این دو کمپانی بزرگ شروع شد. آردمن که پیش تر و به مدت یک سال پیش تولید فرار مرغی(Chicken Run) را شروع کرده بود، با ورود دریم ورکس توانستند این انیمیشن را برای اکران سال ۲۰۰۰ آماده کنند که بعنوان اولین همکاری در قالب یک انیمیشن بلند سینمایی به شمار می رفت. فیلمی که با هزینه ۴۲ میلیون دلار ساخته شد و بعلت اقبال عمومی بالا و عرضه ی عالی دریم ورکس توانست از گیشه، ۲۲۵ میلیون دلار بیرون بکشد. فیلمی که توسط پیتر لورد و نیک پارک کار تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی آن انجام شده بود. از گویندگان مطرح این فیلم می توان مل گیبسون و ميراندا ريچاردسن را نام برد. انیمیشن فرار مرغی ۲ (Chicken Run 2) در سال  ۲۰۱۹ اکران شد که  کارگردانی آن بر عهده سم فل (Sam Fell) کارگردان انیمیشن Paranorman (پارانورمن) و بر آب رفته (Flushed Away) و نیک پارک این بار در نقش تهیه کننده آن حضور داشت.

این دو کمپانی در سال ۱۹۹۹ قرارداد ۲۵۰ میلیون دلاری برای ساخت ۴ فیلم دیگر امضا کردند که طی ۱۲ سال آینده این همکاری را تضمین می نمود. همزمان با امضای این قرارداد،  اولین پروژه از سری فیلم های این قرارداد تحت عنوان ” لاکپشت و خرگوش ” (Tortoise and the Hare) اعلام شد اما بعلت مسائل موجود در فیلم نامه ساخت آن به تعویق افتاد.  پس از اکران انیمیشن فرار مرغی که یک موفقیت مهم مالی برای هر دو کمپانی به شمار می رفت، در سال ۲۰۰۵ پس از ۱۰ سال غیبت والاس و گرومیت، دوباره نیک پارک برگ برنده خود را رو کرد و فیلمی تحت عنوان والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش نما (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) را به سبک استاپ موشن به همراه کارگردانی استیو باکس ساخت. در این فیلم که نیک پارک بعنوان نویسنده ی آن فعالیت داشت، با موسیقی هانس زیمر (Hans Florian Zimmer) و جولین نات (Julian Nott) همراه بود. جولین نات پیش تر در سری فیلم های والاس و گرومیت: اصلاح سه تیغ (A Close Shave) نیز بعنوان آهنگساز این فیلم حضور داشت.

بعنوان سومین و آخرین همکاری دریم ورکس و آردمن فیلم انیمیشنی بر آب رفته (Flushed Away) در سال ۲۰۰۶ به اکران درآمد , پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) زحمت توزیع آن را کشید و علیرغم هزینه تولید سرسام آور ۱۴۹ میلیون دلاری، فروش گیشه ۱۷۸ میلیون دلاری را رغم زد. این فیلم که در ژانر کمدی بصورت انیمیشن رایانه ای تولید شده بود، برخلاف آثار قبلی این همکاری، بصورت استاپ موشن تهیه نشده بود و طبیعتا جایی برای حضور نیک پارک نبود! هیو جکمن ، کیت وینسلت و اندی سرکیس صداپیشگانی بودند که در این فیلم حضور داشتند.

پایان همکاری

پس از ساخت انیمیشن بر آب رفته (Flushed Away) و درست قبل از اکران آن، نیویورک تایمز خبر از اختلاف بین دریم ورکس و آردمن داد و برخلاف قرارداد خود، پس از ۱۰ سال به همکاری خود پایان دادند . به گفته سخنگوی آردمن دلیل این اختلاف  شکاف عمیق الگوی تجاری این دو کمپانی بیان شد که اگر بخواهیم عمیق تر به این همکاری نگاه کنیم، دو فیلم آخر سود آنچنانی  را نتوانست عاید دریم ورکس نماید.

 همکاری Dream-work و آردمن

در سال ۲۰۰۵ آتش سوزی بزرگی گریبان گیر شرکت آردمن در بریستول انگلیس شد که در این آتش سوزی غرفه ها و مدل های پیش ساخته ی زیادی نابود شدند. انباری که برای نگهداری پروژه های پیشین آردمن استفاده می شد و دارایی و مدل های بیش از ۳۰ سال فعالیت آردمن در آن وجود داشت. اتفاق خوشایندی که رخ داد این بود که تولیدات در دست اقدام و یا پروژه های آینده ی آردمن در این انبار موجود نبود و خللی در فرآیند تولیدات آن ها به وجود نیامد.دلیل آتش سوزی اتصالی در وسایل الکترونیکی بیان شد.

همکاری سونی پیکچرز (Sony Pictures ) با آردمن

در سال ۲۰۰۷ و یکسال پس از لغو قرارداد مابین دریم ورکس و آردمن، سونی پیکچرز(Sony Pictures Entertainment)  پا پیش گذاشت و یک قرارداد ۳ ساله را تحت لوای تامین مالی، تولید و توزیع فیلم های بلند آردمن به امضا رسانید.

گوسفند ناقلا یا بره ناقلا  یا نام اصلی (shaun the sheep ) توسط نیک پارک در همان سال خلق شد و ابتدا در ۵ مارس ۲۰۰۷ در شبکه CBBC به نمایش در آمد. این سریال که شامل ۱۵۰ قسمت ۷ دقیقه ای می شد در ۶ فصل پخش شد. برای  اولین بار شخصیت های بره ناقلا در فیلم والاس و گرومیت: گذشتن خطر از بیخ گوش (A Close Shave ) دیده شد. آخرین فیلم سینمایی ساخته شده از این انیمیشن تحت عنوان A Shun the Sheep Movie: Farmageddon  در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ در انگلستان اکران  شد و نتفلیکس آن را در ۱۴ فوریه ۲۰۲۰ در ایالات متحده منتشر کرد. ویل بچر (Will Becher) و ریچارد فلان (Richard Phelan) کارگردانی انیمیشن استاپ موشن فارماگدون را بر عهده داشتند.

  Timmy Time یا همان بره کوچولو دنباله گوسفند ناقلاست که برای کودکان تهیه شده و بره کوچک ما که حالا سه سال دارد، قصد دارد تا نکات آموزشی را به کودکان بیاموزد. این استاپ موشن که با همکاری کمپانی بی.بی.سی و آردمن در سال ۲۰۰۹ تولید و پخش شد در دو سری ۲۶ قسمتی و یک سری ۲۸ قسمتی برای گروه سنی خردسال در استودیو بریستول ضبط گردید. مجموعه بره کوچولو، تاکنون موفق شد تا سه جایزه معتبر جهانی را دریافت کند؛ دریافت جایزه دوم بین‌المللی یونس آلمان سال ۲۰۱۰، برنده جایزه بفتا سال ۲۰۱۰  و سال ۲۰۱۳ به عنوان بهترین فیلم برای گروه سنی خردسال برگزیده شد.

shaun

در سال ۲۰۰۸ نیک پارک برای آنکه شروع خوبی را پس از همکاری با سونی رقم بزند، به سراغ برگ برنده ی خود والاس و گرومیت رفت و بعنوان چهارمین سری از سری فیلم های استاپ موشن این مجموعه، این بار تحت عنوان  قضیه قرص نان و مرگ (A Matter of Loaf and Death) انیمیشنش را منتشر کرد. که البته ساخت این فیلم ربطی به سونی نداشت و بیشتر جنبه ی قدرت نمایی بود!

اولین همکاری و فیلم منتشر شده از آردمن که بعنوان اولین فیلم بلند سه بعدی آن نیز به شمار می رفت در سال ۲۰۱۱ تحت عنوان کریسمس ارتور (Arthur Christmas) ساخته و منتشر شد.

دومین و آخرین همکاری بین سونی پیکچرز و آردمن در سال ۲۰۱۲ انیمیشنی با عنوان دزدان دریایی: ماجراجویی با دانشمندان (Pirates!In Adventure With Scientists) در قالب استاپ موشن شکل گرفت. انیمیشنی به کارگردانی پیتر لرد که پس از انیمیشن فرار مرغی ، فیلم دیگری را از وی ندیدیم. این انیمیشن برگرفته از کتابی نوشته Gideon Defoe است. هزینه تولید این انیمیشن ۵۵ میلیون دلار که به فروش ۱۲۳ میلیون دلار در گیشه دست پیدا کرد و کلمبیا پیکچرز نیز وظیفه توزیع آن را بر عهده داشت.

در سال ۲۰۱۸ انیمیشن استاپ موشن انسان  نخستین (Early Man) به کارگردانی نیک پارک با بودجه ۵۰ میلیون دلار ساخته شد. این انیمیشن ۸۷ دقیقه ای که بر اساس فیلنامه ای از نیک پارک (Nick Park) و مارک برتون (  Mark Burton) تهیه شده بود، در نهایت توانست با رقم ۵۴.۶ میلیون دلار در گیشه به فروش برسد. این فیلم کمدی روایتگر ساکنان قبیله ای بدوی بوده که قرار است بدنبال مسابقه ی فوتبالی از سرزمین خود در مقابل متجاوزان دفاع کنند.

early-man

ورود به صنعت بازی سازی

استودیوی آردمن در سال ۲۰۱۸  وارد صنعت بازی سازی شد و در کنار شرکت فرانسوی DigixArt و ناشر ژاپنی نامکوباندای بازی ۱۱-۱۱: Memories Retold  را عرضه کرد. یک بازی داستان‌محور در زمان جنگ جهانی دوم که روایتگر قصه دو نفر از دو جناح متفاوت در این جنگ می باشد.   این بازی به بازیکن اجازه می دهد تا در طول جنگ جهانی اول در قالب دو شخصیت بازی کند: یکی عکاس کانادایی به نام های هری لامبرت (Harry Lambert) و دیگری مهندس آلمانی به نام کورت والدنر (Kurt Waldner) که هر دو به دلایل مختلف درگیر جنگ هستند. این بازی برای پلتفرم های پی‌سی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان عرضه شد.

از حمایت انیماتورهای جوان تا پخش مستند آردمن از BBC

aardman-founder

آردمن که حالا بعنوان یکی از بزرگان و پیشگامان صنعت انیمیشن سازی جهان به شمار می رفت، با ارائه جوایز مختلف انیمیشن در جشنواره ها، فرصت را در اختیار انیماتور های جوان فراهم نمود تا بتوانند در این عرصه خودی نشان بدهند.

در سال ۲۰۰۸ نیز کانال یوتیوب خود را راه اندازی نمود که در ابتدا کلیه سریال های تلویزیونی  Creature Comforts و سری انیمیشن های مورف و کلیپ هایی از مجموعه فیلم های والاس و گرومیت در آن منتشر شد.

در سال ۲۰۰۹ دفتر مرکزی آردمن به خیابان دیگری در همان شهر بریستول منتقل شد که توسط معماران فرانسوی Alec طراحی آن انجام شده بود.

در سال ۲۰۱۵ آردمن برای تسلط بیشتر بر بازار انیمیشن سازی در آمریکا، سهم بزرگی از استودیوی موفق نیویورک به نام Nathan Love را خرید و بلافاصله پس از ادغام نیز در ۲۵ سپتامبر همان سال فیلم کوتاهی تحت عنوان Introducing: Aardman Nathan Love منتشر کرد.

قبل از چهلمین سالگرد فعالیت رسمی آردمن، پخش مستندی یک ساعته تحت عنوان یک شب بزرگ: داستان آردمن ( A Grand Night In: The Story of Aardman ) از شبکه BBC One به نمایش در آمد. این مستند که به کارگردانی مشترک ریچارد میرز (Richard Mears) و مرلین کراسینگهام (Merlin Crossingham) تهیه شده بود، تاریخچه ای از شکل گیری و تمامی فعالیت های آردمن را بیان می کرد.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ نیز کتابی به نویسندگی دو موسس آردمن پیتر لورد (Peter Lord) و دیوید اسپراکستن (David Sproxton)  تحت عنوان A Grand Success منتشر شد که در آن تاریخچه فعالیت آردمن به طور کامل گفته شده است.

مطالب مرتبط

4 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *