کیت بلانشت و فیلم‌های امیدبخش برای روزهای سخت

 کیت بلانشت و فیلم‌های امیدبخش برای روزهای سخت
تبلیغات دیجی کول

کیت بلانشت را همه می‌شناسیم. بازیگر استرالیایی ۵۰ ساله و هم‌چنین کارگردان و سفیر حسن نیت آژانس پناهندگان سازمان ملل. او به تازگی در گفت و گویی با جاش هاروویتز نویسنده‌ی پادکست خوشحال و سردرگم فیلم‌هایی را که در شرایط اضطراب‌آور کنونی حالش را بهتر کرده‌اند، معرفی کرده است. بلانشت از مفاهیمی هم‌چون همدلی و انسانیت حرف زده و گفته در بحران کرونا، فیلم‌هایی با این مضامین به دادش رسیده‌اند و شوق زنده بودن را در دلش روشن نگه داشته‌اند.

یک زنِ گم‌شده، عشقی نافرجام، دود سیگار و ملال زیاد. سفر روز بلند به درون شب (که به اشتباه در برخی متون سفر دراز روز در شب نیز ترجمه شده) اثر فیلمساز چینی، بی گان، که اولین‌بار در جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۸ به نمایش درآمد، تمام عناصر مهم برای یک فیلم     «نئو-نوآر» کلاسیک را داراست.

صحنه ای از فیلم

بلانشت به این فیلم علاقه‌ی زیادی دارد. به گفته‌ی او، پسرش این فیلم را معرفی کرده است. او به هاروویتز می‌گوید: «پسرم یک عشق فیلم است. درنتیجه احتمالا سلیقه‌ی خیلی خوبی هم دارد. او اخیرا به من فیلم بی گان را معرفی کرد و مجبورم کرد که با او به تماشای آن فیلم بنشینم و واقعا بعد از دیدنش احساس آرامش می‌کردم.»

کیارستمی از فیلمسازان محبوب کیت بلانشت است 

او هم‌چنین باقی فیلمسازانی را که کارهایشان روحش را جلا می‌‌دهد معرفی می‌کند. «من شخصا شیفته‌ی کارهای تارکوفسکی‌ام. واقعا از نگاه سینمایی‌اش لذت می‌برم و آرامش می‌گیرم. وونگ کار-وای و شانتال آکرمن و عباس کیارستمی نیز از فیلمسازان محبوب من مخصوصا برای لذت بردن در این دوران هستند.»

او درباره‌ی سفر روز بلند به درون شب نیز اضافه می‌کند: «انگار بی گان عصاره‌ی تمام ارجاعات سینمایی ممکن را گرفته و و در نهایت به یک زیبایی خاص و رنج‌آور دست پیدا کرده است.

فیلم بسیار پیچیده و لایه‌لایه است و تمام توجه ما را معطوف به خود می‌کند. عشق، خاطرات، مکان‌ها و زمان از مفاهیم کلیدی فیلم هستند، که به نظر من ذهن همگی ما در حال حاضر درگیر آن‌هاست. اما به طرز اعجاب‌آوری آرامش‌بخش و رویاگونه و خیال‌انگیز است. با وجود اینکه در دوره‌ی اخیر ساخته شده (خب محصول سال ۲۰۱۸  و نسبتا جدید است) اما تمام لایه‌هایی  که گفتم خیلی عمیق در فیلم حضور دارند و درگیرتان می‌کنند.»

یک لیست روح‌افزا برای کاتارسیس بیشتر در قرنطینه

او هم‌چنین در ویدئویی، لیست فیلم‌هایی را که همواره موجب آرامش خیالش شده‌اند معرفی کرده است. به گفته‌ی بلانشت این فیلم‌ها مفاهیمی هم‌چون همدلی و انسانیت و مهربانی را مخصوصا برای کسانی‌که همواره در چالش و جستجو برای یافتن معنای «خانه» و فراغ بال ذهن و روح هستند، به ارمغان می‌آورند. او با تاکید بر این مسئله که شرایط کنونی برای همه‌ی ما دشوار است، درباره‌ی اردوگاه‌های پناهندگی نیز گفته: «فقط یک‌لحظه خودتان را جای کسانی که در این کمپ‌ها هستند بگذارید. تصور کنید در محیط‌هایی به این شلوغی و احتمالا آلوده، اضطراب و خطر ویروس کووید-۱۹ چقدر بزرگ می‌تواند باشد.» بلانشت معتقد است:   

در شرایط سخت با دیدن این‌گونه فیلم‌ها به نوعی به کاتارسیس یا همان تزکیه‌ی نفس می‌رسیم و احساس سبکی خواهیم کرد.

در ادامه به معرفی این فیلم‌ها می‌پردازیم.:

 • And the Pursuit of Happiness 

فیلم در جستجوی شادمانی مستندی به کارگردانی لوئی مال فرانسوی‌تبار و محصول سال ۱۹۸۶ است. در این فیلم، مال پس از صحبت درباره مهاجرت خانواده‌اش، به توضیح در باب آمار کسانی که در دهه ۸۰ میلادی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، می‌پردازد. برای شفاف‌سازی بیشتر، مصاحبه‌هایی با کارگران مهاجر و کسانی‌که از مرز مکزیک و غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند نیز انجام می‌شود. با بومیان آمریکا و آفریقایی‌ها و آسیایی‌های مقیم این کشور نیز صحبت می‌شود.

 • The Promise

فیلم پیمان به کارگردانی برادران داردن، محصول سال ۱۹۹۶ و یک فیلم بلژیکی و فرانسوی‌زبان است. روژه، یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم، با کمک پسرش ایگور، به استثمار و اخاذی از مهاجران غیرقانونی ثبت‌نشده می‌پردازد. پس از کشته شدن یکی از مهاجران، ایگور عذاب وجدان می‌گیرد و تلاش می‌کند تا برخلاف میل پدرش، به خانواده‌ی فرد مقتول کمک کند.

 • خانه‌ی دوست کجاست؟

یکی از شاهکارهای فخر فیلمسازی کشور، عباس کیارستمی، محصول ۱۹۸۷ میلادی، قصه‌ی کودکی ۸ ساله را روایت می‌کند که باید دفتر مشق همکلاسی‌اش را که اشتباهی برداشته، به او پس بدهد. وگرنه آن همکلاسی مجازات شده و از مدرسه اخراج خواهد شد.

 • News from Home

مستند خبرهایی از خانه ساخته‌ی شانتال آکرمن لهستانی، ساخته‌ی ۱۹۷۷و محصول کشور بلژیک و فرانسه است. این فیلم مجموعه‌ای از تصاویر زیبا و غیر شخصی از زندگی آکرمن در نیویورک را نشان می‌دهد. او در قسمت‌هایی از فیلم، نامه‌هایی را که مادرش برایش می‌فرستاده نیز می‌خواند. از نامه‌ها این‌طور برمی‌آید که مادر آکرمن شخصیت مهربان ولی کنترل‌گری داشته است.

 • Documenteur

این فیلم که ساخته‌ی فیلمساز مشهور فرانسوی و از سردمداران موج نوی فرانسه، انیس واردا و محصول سال ۱۹۸۱ است، از آن دسته فیلم‌هایی‌ است که کمتر درباره‌شان حرف می‌زنیم. قصه‌ی فیلم زندگی زن فرانسوی جوانی را روایت می‌کند که از معشوق‌اش جدا شده و سعی می‌کند در لس‌آنجلس برای خود زندگی جدیدی دست و پا کند.

 • The Joy Luck Club

فیلم باشگاه جوی لاک فیلمی هالیوودی به کارگردانی وین وانگ فیلمساز هنگ‌کنگی و محصول سال ۱۹۹۳، قصه‌ی زندگی چهار زن آسیایی و دخترانشان را روایت می‌کند که بر هم تاثیر گذاشته و یک‌دیگر را در مشکلات حمایت می‌کنند.

 • Black Narcissus

فیلم نرگس سیاه محصول سال ۱۹۴۷ و انگلستان، یک درام روانشناسانه به کارگردانی مایکل پاول و امریک پرسبرگر است. فیلم‌نامه‌ی این فیلم از رمانی به همین نام نوشته‌ی رومر گودن اقتباس شده و داستان پنج راهبه را روایت می‌کند که به صومعه‌ی جدیدی به هیمالیا می‌روند. آن‌ها همان‌طور که می‌خواهند به شرایط جدیدشان در مکان جدید عادت کنند، درگیر مشکلات و تنش‌هایی با بومیان آن منطقه و هم‌چنین گروه خودشان می‌شوند.

 • Last Resort

فیلم آخرین چاره ساخته‌ی پاول پاولیکفسکی، محصول انگلستان در سال ۲۰۰۰، داستان زن جوانی را روایت می‌کند که مسکو را همراه پسرش به مقصد انگلستان برای دیدن نامزدش ترک می‌کند. وقتی نامزد او پیدایش نمی‌شود، درخواست پناهندگی سیاسی می‌دهد.

 • shoplifters

برنده‌ی نخل طلای جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۸، فیلم ژاپنی خانواده‌ی دزدها به کارگردانی هیروکازو کورئیدا بود که نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان سال ۲۰۱۹ نیز شد. فیلم قصه‌ی زندگی خانواده‌ای را روایت می‌کند که برای سیر کردن شکم‌شان مجبورند دزدی‌های کوچکی انجام دهند. یک روز آن‌ها تصادفا کودکی را پیدا می‌کنند و پیش خودشان می‌آورند تا از سرما نجاتش دهند.

 • The Other Side of Hope

فیلم کمدیسوی دیگر امید، محصول سال ۲۰۱۷ و کشور فنلاند است. آکی کوریسماکی کارگردان این فیلم، به همه‌فن‌حرف بودن (او معمولا کارهایش رو خودش می‌نویسد، تدوین می‌کند و جزء گروه تهیه‌کنندگان هم هست)، سبک مینیمال و طنز ظریف و منحصر به فردش شهرت دارد. داستان این فیلم حول یک رستوران‌دار قمارباز در هلسینکی می‌چرخد. او که پیش‌تر یک مدیر فروش و دائما در حال سفر بوده، با گروهی از پناهنده‌ها که تازه به فنلاند آمده‌اند، شروع به رفاقت می‌کند.

 • Capernaum

فیلم لبنانی کفرناحوم (که آن را به نام آشوب نیز می‌شناسند) به کارگردانی نادین لبکی و محصول سال ۲۰۱۸ است. قصه‌ی فیلم روایت زندگی یک پسر دوازده ساله است که از خانه فرار می‌کند، جرمی انجام داده و به پنج سال حبس محکوم می‌شود. پس از آن از پدر و مادرش به خاطر بی‌توجهی‌هایی که در حق‌ش کرده‌اند شکایت می‌کنند. فیلم جایزه‌ی ویژه‌ی داوران جشنواره فیلم کن را نیز در سال ۲۰۱۸ از آن خود کرد.

 • Human Flow

مستند جریان انسانی به کارگردانی آی وی‌وی فیلمساز چینی، محصول سال ۲۰۱۷ و کشور آلمان است. این مستند جامع و کامل به بحران زندگی غم‌انگیز پناهنده‌ها در سرتاسر جهان می‌پردازد.

 • The Immigrant

فیلم مهاجر ساخته‌ی جیمز گری، یک فیلم عاشقانه و محصول سال ۲۰۱۳ آمریکاست. قصه‌ی فیلم در سال ۱۹۲۱ میلادی می‌گذرد. یک زن مهاجر بدون آن‌که بخواهد وارد مسیری می‌شود که مجبور است در سیرک کار کند. یک شعبده‌باز تلاش می‌کند تا زن را نجات دهد و به خواهرش که در جزیره‌ی الیس اسیر شده و زیر شکنجه‌ است، برساند.

 • Spirited Away

انیمه‌ی ژاپنی شهر اشباح محصول سال ۲۰۰۱، آن‌قدری معروف است که نیازی به معرفی شدن نداشته باشد. هایائو میازاکی، که می‌توان او را جادوگر عصر حاضر نامید، کارگردان این فیلم به یادماندنی است. قصه‌ی فیلم حول دختربچه‌ی ۱۰ ساله‌ای می‌چرخد که خانواده‌اش به حومه‌ی شهر نقل مکان کرده‌اند. او بدون آن‌که بخواهد وارد دنیایی فانتزی شده که توسط اشباح، خدایان و جادوگران مختلف اداره می‌شود و انسان‌ها ممکن است به هیولاهایی عجیب و غریب تبدیل بشوند. این فیلم جوایز زیادی را از آن خود کرده، از جمله جایزه‌ی اسکار برای بهترین انیمیشن سال در سال ۲۰۰۳.

 • The Terminal

ترمینال یک کمدی آمریکایی محصول سال ۲۰۰۴ و ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ است. این فیلم قصه‌ی یک توریست اهل اروپای شرقی را روایت می‌کند که به طرز غیرمنتظره‌ای به در فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی می‌رود و متوجه می‌شود اجازه‌ی ورود به کشور آمریکا را نداره و باید در فرودگاه بماند.

 • Babel

فیلم بابل یک درام روانشناسانه محصول سال ۲۰۰۶ آمریکاست. الخاندرو گونسالس ایناریتو با ساخت این فیلم سومین اثر بلند خود را روانه‌ی دنیای سینما کرد. مانند سایر فیلم‌های ایناریتو، فیلم مجموعه‌ای از روایت‌های مخلف است. هسته‌ی داستان حول زن و شوهری می‌چرخد که برای تعطیلات به مراکش سفر کرده‌اند. کیت بلانشت خود نیز از شخصیت‌های اصلی این فیلم است.

 • Well-Founded Fear

این مستند آمریکایی، محصول سال ۲۰۰۰ و کار مشترکی از مایکل کامرینی و شاری رابرتسون می‌باشد. فیلم، مراحل کاری سازمان مهاجرت آمریکا را نشان می‌دهد. طبق روایت این مستند، خارجی‌هایی که در آمریکا هستند و از وطنشان گریخته و قصد پناهندگی و گرفتن تابعیت آن‌جا را دارند، موظفند دلایلی به سازمان ارائه دهند که «ترس توجیه‌پذیر» تلقی می‌شود و درنتیجه ماموران مهاجرت تایید می‌کنند که آن فرد دیگر قادر به بازگشت به کشور خود نیست و می‌تواند در آمریکا بماند.

 • First Cow

فیلم اولین گاو محصول سال ۲۰۱۹ و کشور آمریکاست. فیلمنامه‌ی این فیلم با اقتباس از رمانی به نام نیمه عمر اثر جاناتان ریموند نوشته شده و و توسط کلی رایکارد کارگردانی شده است. داستان فیلم درباره‌ی آشپز ماهری‌ست که طی اتفاقاتی با یک مهاجر چینی بُر می‌خورد. آن دو خیلی زود کسب و کاری با یکدیگر راه می‌اندازند.

 • La Strada

کمتر کسی است که اهل فیلم و سینما باشد و اسم جاده فلینی را نشنیده باشد. این فیلم ایتالیایی که محصول سال ۱۹۵۴ است، یک فیلم نئورئالیستی در رابطه با همراهی یک دختر شاد و بی‌خیال با یک جهانگرد و ارتباط این دو در طی مسیر و سفر آن‌ها می‌باشد.

 • Dheepan

درام جنایی دیپان محصول سال ۲۰۱۵، فیلمی به کارگردانی ژاک اودیار فیلمساز فرانسوی‌ست. این فیلم توانست نخل طلای جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۵ را از آن خود کند. دیپان قصه‌ی یک رزمنده‌ی سری‌لانکایی تامیل را روایت می‌کند که به فرانسه می‌گریزد و در ساختمانی در حومه‌ی شهر پاریس، مشغول به کار نگهبانی می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *