کمیک ها چگونه با تصاویر، داستان‌سرایی می‌کنند؟

 کمیک ها چگونه با تصاویر، داستان‌سرایی می‌کنند؟
تبلیغات دیجی کول

کمیک استریپ و به طور کلی کمیک  یا داستان‌ مصور، سبکی جالب درهنرهای بصری است که در آن، تصاویر، درون قاب‌های متوالی قراردارند. دیالوگ‌های شخصیت‌ها هم درون ابرهایی بالای سرشان نوشته شده‌ و در مجموع، همه عناصر دست‌ به ‌دست هم داده‌اند تا داستانی را روایت کنند. بعد از خواندن این مقاله شناخت کامل‌تری از این هنر و انواع آن خواهید داشت و کمکتان می‌کنیم که یک کمیک اختصاصی طراحی کنید.  

کمیک (Comic) چیست؟

این واژه  ما را به یاد  «کمدی» می‌اندازد که ژانری با فضای خنده‌آور است.  کمیک هم به معنی خنده‌دار و مضحک است. اما این تمام ماجرا نیست و در طول سال‌ها، معنای بسیار وسیع‌تری پیدا کرده و محدود به تصاویر خنده‌دار نمی‌شود. درواقع کمیک به تصاویری گفته می‌شود که در فریم‌های مختلف، داستانی را شرح می‌دهند.

 نکته مهم این است که این تصاویر هستند که بار روایت ماجرا را بردوش دارند و دراین فضا، کلمات تنها نقش کمکی دارند و حتی  در بعضی مواقع می‌توانند وجود نداشته باشند.    

انواع کمیک و کمیک‌استریپ

اگر بخواهیم ازلحاظ نوع محتوا به قضیه نگاه کنیم باید بگوییم در کتاب‌های کمیک‌ که تصاویر دو بعدی و ساکن، حس حرکت و حضور در صحنه داستان را به مخاطب القا می‌کنند، ژانری که بیش از همه استفاده می‌شود ابرقهرمانی، قهرمانی، ماجراجویی و پلیسی است و به طور کلی در اغلب این نوع داستان‌ها کشمکش و پیروزی‌ها و شکست‌های متعدد دیده می‌شود؛ البته می‌توانند موضوعات متنوع‌تری هم داشته‌ و گاهی زندگی‌نامه‌ای و یا یا برگرفته از قصه‌های اساطیری باشند.

 در خیلی از موارد واژه‌های کمیک و کمیک‌استریپ (COMIC STRIP) به جای هم به کار می‌روند. کمیک استریپ ها دارای تعداد محدودی فریم یا قاب تصویر هستند و معمولا در یک صفحه ارائه می‌شوند. این استریپ‌ها یک داستان کوتاه یا بخشی از یک داستان دنباله‌دار را شرح می‌دهند و انواع وکاربردهای گوناگونی دارند مثلادر قالب پوستر و یا در صفحات روزنامه و مجلات و در موضوعات مختلف ارائه می‌شوند و می‌توانند برداشتی از وقایع و اخبار روز ( اجتماعی و سیاسی) باشند.

 یک داستان بصری ممکن است به شیوه‌های مختلف ساخته و ارائه شود که بهتر است آن‌ها را بشناسیم.

comic

مانگا: کمیک های ژاپنی معروف به مانگا هستند. شخصیت‌های این داستان ها خصوصیات خاص و مشابهی در ظاهر و واکنش‌هایشان به اتفاقات دارند. مطمئنم که این نوع شخصیت‌ها برایتان آشنا هستند.

کمیک بوک: کتابی‌است با روایت تصویری که داستانی را تا انتها پیش می‌برد.  

رمان گرافیکی( گرافیک ناول): این نوع،  بیشتر برای بزرگسالان طراحی می‌شود.

 

comic

ترول: جالب است بدانید که ترول ‌ها  نوعی کمیک استریپ هستند. حتما آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید.

فتوکمیک: در این حالت به جای تصویرسازی از عکس استفاده می‌شود.  

وب کمیک: همانطور که از نامش مشخص است در فضای وب منتشر می‌شوند و نسخه چاپی ندارند.

کمیک موشن: به صورت ویدئویی ارائه می‌شود و درواقع یک کمیک متحرک است  که فریم‌های تصویر در آن حرکت می‌کنند و با موسیقی متن و یا حتی گاهی با صداگذاری شخصیت‌ها همراه است. 

 

 درباره استوری بورد  

در استوری بورد ها  فیلمنامه یا سناریو به شکل تصاویری در فریم‌های متوالی و نسبتا منظم روایت می‌شود . جزئیات لازم در آن گنجانده می‌شود و معمولا پایه‌ای برای ساخت دقیق‌تر یک نمایش تصویری( بازی کامپیوتری، فیلم ، انیمیشن و…) هستند.   

همانطور که متوجه شدید استوری بورد برخلاف داستان‌های مصور  یک اثر هنری مستقل محسوب نمی‌شود بلکه مرحله‌ای برای رسیدن به اهداف دیگر است.

نگاهی به کمیک در ایران و جهان

خیلی از شخصیت‌هایی که امروز آن‌ها را از روی فیلم‌ها وانیمیشن و یا حتی بازی‌های کامپیوتری می‌شناسید روزی در دل فریم‌های کمیک‌استریپ ها جای گرفته بودند. همچنان هم کمیک های قدرتمندی تولید می‌شود که قابلیت دارند تا پا را از دنیای خود فراتر بگذارند؛ درواقع منبعی از ایده برای کمپانی‌های انیمیشن‌سازی و فیلم‌سازی هستند.

در ادامه با اولین کاراکترهای این عرصه و چند شخصیت کمیک خارجی که با اینکه سال‌هاست از تاریخ تولدشان می‌گذرد، همچنان تازه و شاداب مانده‌اند خاطره‌بازی می‌کنیم.

باید بیشتر از یک قرن به عقب برگردیم تا به زمان  تولد اولین کمیک قابل توجه یعنی «بچه زرد» برسیم. شاید با بچه زرد چندان آشنا نباشید اما مطمئنم «تن‌تن» ماجراجو با آن سبک و سیاق منحصر‌به‌فرد را به خوبی می‌شناسید. تن‌تن که کتاب‌ها  و ماجراهایش همچنان جذاب است یک کمیک استریپ روزنامه‌ای بود که با استقبال عجیبی مواجه شد و اکنون ۹۰ سال از عمرش می‌گذرد. «جوکر» و «بت‌من»  و همینطور «سوپرمن» که به لطف اقتباس‌ها و بازسازی‌های مکرر هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند از جمله داستان‌های مصور  قدیمی هستند که نزدیک به ۸۰ سال از عمرشان می‌گذرد. سروکله مرد عنکبوتی هم حدود ۵۰ سال پیش در داستان‌هایی به این سبک پیدا شد.

comic
comic
comic
comic

سال‌هاست که شرکت‌های بزرگ خارجی در زمینه انتشار کمیک فعالیت می‌کنند و بسیار موفق هم عمل می‌کنند. دو خالق بزرگ شخصیت‌های تاثیرگذار، شرکت‌های مارول و دی سی هستند که شخصیت‌های خلق‌شده و نام‌آشنای آن‌ها به دنیای بازی، انیمیشن، فیلم و سریال راه پیدا کرده‌اند.

comic

comic

 ورود کمیک به ایران به لطف چاپ کمیک استریپ ها در کیهان بچه‌ها و درسال ۱۳۳۵ اتفاق افتاد. البته ناگفته نماند روایتگری با تصویر، در نقاشی‌های مینیاتور و تصویرگری‌های کتاب‌های کهن فارسی به چشم می‌خورد اما منظور ما داستان مصور به شکل استاندارد امروزی است.   

comic

ترجمه و انتشار داستان‌های تن‌تن و میلو هم آغاز جدیدی برای کمیک ایران بود. اما اولین داستان مصور، رستم و اسفندیار بود  که به دست سیروس راد  تصویرسازی شده‌بود.

comic

بعدها هم مجلات مختلف، خلق وانتشار مستمر کمیک استریپ را با مضامین مختلف از جمله طنز و فکاهی شروع کردند و درنتیجه علاوه بر ترجمه، تولید این آثار هم رونق گرفت.  

از کارتونیست های فعالی که کمیک استریپ های طنزآمیزش در مطبوعات موجود است بزرگهر حسین‌پور است که اگر سری به کتابفروشی‌ها بزنید یا جست‌و‌جویی در سایت‌های فروش کتاب داشته باشید در قسمت کمیک‌های ایرانی حتما با آثاری از او مثل «شهر هرت»، «من گوساله‌ام»، «از قر و قمبیل های قلمی بی قال و قیل» و… مواجه می‌شوید.  این کتاب‌ها مجموعه‌هایی از کمیک استریپ های این هنرمند هستند.

 ناشرین و نویسندگان این عرصه در موضوعات تاریخی و اساطیری هم تولیدات بسیاری دارند که برای افراد در هرگروه سنی می‌تواند جالب باشد.

 

کاربردها و مزایای این هنر

 تبلیغات تجاری: کمیک استریپ یک ابزار مناسب در تبلیغات تجاری است که می‌تواند به صورت چاپی یا محیطی و یا دیجیتالی عرضه ‌شود. البته واضح است که تعداد فریم‌ها باید کمتر از سایر انواع کمیک استریپ ها باشد و از حداقل کلمات استفاده شود تا بتواند تاثیرگذارتر شود.

تبلیغات سیاسی: در تبلیغات سیاسی هم می‌توان از فن قصه‌گویی با تصاویر استفاده کرد و مخاطب  را تحت تاثیر قرار داد.

آموزش: بخش زیادی از یادگیری اکثر انسان‌ها از طریق دیداری است. وقتی صحبت از آموزش با استفاده از کمیک می‌شود ذهن‌ها ناخودآگاه به سمت آموزش کودکان و محصلان یا کتاب‌های آموزش تاریخ و زبان( انگلیسی، عربی، فرانسه و…) می‌رود. البته که نمی‌توان اهمیت آموزش دروس را با این روش انکار کرد ولی کاربرد آن می‌تواند در سطح وسیع‌تری ازجمله آموزش‌های لازم درخصوص مسائل مهم فردی، خانوادگی و اجتماعی قرار بگیرد.

تشویق به کتابخوانی: یکی از فواید مهم مطالعه، افزایش قوه تخیل است. هرچند که بعضی از کارشناسان عقیده دارند که این نوع از ارائه داستان، قوه تخیل را به تعبیری تنبل می‌کند اما نباید فراموش کنیم که کمیک‌ ها می‌توانند آغاز راه مطالعه کتاب باشند.

ماجراجویی و کشف: خیلی اوقات کمیک ها به نوعی طراحی می‌شوند که بیننده وادار می‌شود با ارتباط بین تصاویر و دیالوگ‌ها و آواها مسائلی را کشف و یا پیش‌بینی کند.

مراحل طراحی کمیک از ایده تا اجرا

اگر خودتان بخواهید دست به کار شوید؛ چه به روش دیجیتال، چه دستی و چه تلفیقی از هردو، بهتر است قبل از شروع، یکسری اصول اولیه در طراحی کمیک بوک  و داستان بصری( به ویژه داستان‌های طولانی‌تر) را مرور کنید.

comic

در نوشتن یک داستان کمیک چه مواردی مهم است؟

از آنجایی که قصه، پایه‌ی کار است باید ببینیم که چه پارامترهایی در نوشتن این نوع داستان‌ها اهمیت دارد:

موضوع داستان:  اگر از بی‌ایده بودن رنج می‌برید چند منبع ایده تمام‌نشدنی معرفی می‌کنیم تا خیالتان از  بابت انتخاب موضوع راحت باشد.

  • تجربیات شخصی خودتان: اتفاقات ساده روزمره یا تجربیات مهم زندگی‌تان می‌تواند منبع بزرگ الهامتان باشد.
  • تجربیات دیگران: این مورد هم می‌تواند در ایده‌پردازی به شما کمک‌های اساسی بکند. هم بیننده و هم شنونده خوبی باشید تا قصه‌ها در ذهنتان شکل بگیرند. این روزها شبکه‌های اجتماعی منبعی از ایده‌های ناب در اختیارتان می‌گذارند؛ از پست‌ها و مطالب منتشر شده تا نظراتی که داده می‌شود. از آن‌ها به خوبی استفاده کنید.
  • خیال‌پردازی: در ذهنتان به اشیا جان ببخشید. خودتان را به جای پدیده‌های مختلف بگذارید. خیال‌پردازی‌های هدفمند را تمرین کنید و نتیجه آن را ببینید.
  • ترکیب واقعیت و خیال: می‌توانید ترکیبی از خیالات بی‌حد و مرز خودتان با حقیقت‌های موجود ایجاد کنید. نمی‌خواهم نسبت مشخص و قاعده خاصی درنظر بگیرم. اگر ترکیب خوبی از آب درآمد یعنی فرمول شخصی خودتان جواب داده است.
  • تماشای فیلم و مطالعه: کتاب و فیلم والبته مطالعه خود کمیک بوک ها را فراموش نکنید.

comic

در این مرحله با استفاده از ایده‌ها، موضوع و ژانر داستان خود را انتخاب کنید و وارد مرحله بعد شوید.

انتخاب شخصیت‌ها: چه در یک داستان کوتاه، چه رمان، کاراکترها مهره‌های طلایی شما هستند پس خوب آن‌ها را بشناسید و درکشان کنید. اگر می‌خواهید نامی برایشان  انتخاب کنید؛ برای این کار وقت کافی بگذارید. نمی‌دانم که در قصه‌تان کاراکترهای خود را با چه سن‌و‌سالی انتخاب می‌کنید اما خوب است که از زندگی قبلی آن‌ها یعنی قبل از اینکه در قصه شما پیدایشان شود باخبر باشید و بدانید چه‌ها برسرشان آمده‌است.

 

زمان و مکان: داستان کمیک شما قرار است در چه مکان یا مکان‌هایی رخ بدهد و گذر زمان در آن چگونه است؟ پرش‌های زمانی دارید؟ روایتتان مربوط به چه تاریخ و دوره‌ای است و طی چند روز اتفاق می‌افتد؟

 این موارد را برای خودتان روشن کنید. درضمن اگر می‌خواهید یک داستان گرافیکی مهیج داشته باشید باید دید بصری به قصه داشته‌باشید و اتفاقات را در مکان و زمان‌های مختلف از شبانه‌روز رقم بزنید. دلیل هم این است که شما قرار است در قاب‌های متوالی داستانتان را به تصویر بکشید و باید بتوانید تا جایی که ممکن است تنوع ایجاد کنید تا مخاطب همچنان با روایتتان همراه باشد.

حوادث: در داستان مصور هم مثل هر اثر داستان دیگر بایدآغاز و اوج و پایان‌بندی درستی طراحی کنید. یک تکنیک خوب که می‌توانید از آن برای جذاب شدن داستانتان استفاده کنید این است که مشکلات و چالش‌های متعددی بر سر راه شخصیت‌ها قراردهید و آن‌ها را بارها و بارها در شرایط تلاش و تقلا قرار دهید تا طعم موفقیت و شکست را به خوبی بچشند و مخاطبتان هم با آن‌ها هم‌حس و همراه شود.  با بالا و پایین‌ها و حوادث پیش‌بینی نشده مخاطب را درگیر داستان کنید.

اشیا: در کمیک ها اشیا می‌توانند نقش بسیار مهم و کلیدی داشته باشند. به تناسب نوع داستان می‌توانید از تکنیک جان‌بخشی استفاده کنید یا اینکه در سناریوی خود بر اجسام مهم و پیش‌برنده داستان تاکید کنید . این قضیه در ژانرهای ماجراجویانه و پلیسی بسیار مهم است.

گفت‌وگوها: یکی از ویژگی‌های مهم این داستان‌های مصور، استفاده از بالون، باکس یا ابرهایی است که مونولوگ‌ها و دیالوگ‌های کاراکترها و اصوات مختلف در آن جای می‌گیرند. لحن و انتخاب کلمات باید با کاراکترها همخوانی داشته باشد. جملات را با صدای بلند برای خودتان بخوانید و اگر حس کردید جمله‌ای حالت تصنعی دارد آن را اصلاح کنید. درضمن تا جایی که می‌توانید تصویرسازی کنید و از کلمات کمتری استفاده کنید.

 (بعضی از نکاتی را که نیاز است در مرحله بعدی، یعنی تصویرسازی رعایت کنید در سناریو می‌بایست قید کنید. ادامه مطلب را بخوانید تا با نکات ظریف کار آشنا شوید.) 

comic

چگونه نقاشی کمیک بکشیم؟

حالا نوبت به تصویر سازی می‌رسد.

مراحل کار

 ۱- کشیدن یک طرح اولیه( مشخص کردن قاب بندی‌های و صفحات قصه)

نکته: برای گیرا شدن کار، آخرین فریم یا قاب هر صفحه را طوری تنظیم کنید که که حالتی از تعلیق یا پرسش برای مخاطب ایجاد شود. درست مثل پایان هرقسمت از سریال که با تعلیق پایانی، بیننده را برای دیدن قسمت بعدی مشتاق‌تر می‌کند.)

۲- ترسیم کمیک( اگر به صورت دستی این کار را انجام می‌دهید در این مرحله فقط از مداد استفاده کنید.)

۳- رنگ‌آمیزی( حواستان باشد که اگر مثلا در صفحه۱ برای رنگ رومیزی آشپزخانه ازصورتی کمرنگ استفاده‌ کرده‌اید در صفحه ۱۰ هم دقیقا از همین رنگ استفاده کنید.)

۴- نوشتن جملات و کلمات، داخل ابرهای گفت‌وگو

برای اجرای این ۴ مرحله نکته‌های زیر را درنظر داشته‌باشید.

comic

شکل قاب‌ها: بایدها و نبایدهای انتخاب قاب در درواقع قوانین نانوشته‌ای هستند که شما براساس داستان و پلان‌های روایتتان انتخاب می‌کنید. می‌توانید از اشکال مختلف استفاده کنید؛ از مثلث و دایره گرفته تا بی‌قاعده‌ترین شکل‌ها.

مهم این است که می‌خواهید به مخاطبتان چه حسی را القا کنید و اصلا دوست دارید از چه دریچه‌ای به قسمت‌های مختلف داستان نگاه کند. مثلا من اگر تشخیص بدهم که در پلان خاصی از قصه، بهتر است که مخاطبم از پشت یک دریچه با شکلی شبیه به دایره‌ای نامنظم به داستان نگاه کنید، همان قاب را ترسیم می‌کنم.

در این مرحله از طراحی کمیک،  نیاز است تا کمی با روانشناسی اشکال هندسی آشنا باشید مثلا بدانید که مربع و مستطیل حس نظم بیشتر را منتقل می‌کنند. منحنی‌ها لطیف هستند و زوایای متعدد در یک شکل حس خشونت یا قاطعیت و جدیت را می‌تواند ایجاد کند. فقط دقت کنید که نظم بصری را حفظ کنید و مخاطب را گیج نکنید. درضمن از تمام فضای موجود در یک صفحه به درستی استفاده کنید. برای بیرون زدن تصاویر از قاب هم محدودیتی ندارید. همه چیز بستگی به خلاقیتتان دارد.

طول و پهنای قاب‌ها و بزرگی و کوچکی آن‌ها هم مهم است. قاب‌های کوچک باعث افزایش سرعت وهیجان می‌شود؛ حتی گاهی ممکن است نیاز باشد که در یک صفحه از تک‌فریم استفاده کنید.  

نورپردازی: در کتاب «داستان‌گویی با تصویر اثرمارکوس ماتئو مستره»، بر استفاده هوشمندانه از نور و سایه تاکید زیادی شده‌است. فضای خوفناک و مرموز و نشان دادن بعد منفی شخصیت‌ها، با سایه‌ها و ایجاد فضاهای تاریک میسر می‌شود. هرچه بیشتر بخواهید در یک فریم تضاد و یا تنش را نشان دهید باید  طیف وسیع‌تری از سایه روشن را به کار ببرید. با نوردهی مناسب می‌توانید چشم بیننده را تحت کنترل خودتان بگیرید و او را وادار کنید که به یک نقطه خاص توجه بیشتری داشته باشد.

تعیین زاویه دید بیننده: فرض کنید یک دوربین به دست گرفته‌اید و در دل داستان به پیش می‌روید. شما انتخاب کلوزآپ‌ها، حالت واید، نمایش پرسپکتیو و تعیین زاویه دید مخاطب ( مثلا از زاویه چشمان یکی از شخصیت‌ها، از پایین، بالا و…) را برعهده دارید.  برای اینکه به خوبی روی این مهارت تسلط پیدا کنید باید کمیک‌های زیادی را بررسی کنید.

مکث: چه راه‌هایی برای ایجاد مکث و وقفه در یک کمیک استریپ به ذهنتان می‌رسد؟ هدف از این کار می‌تواند دادن یک فرصت کوتاه به مخاطب برای فکرکردن یا استراحت بین تصاویر متوالی باشد.  هدف دیگر هم ممکن است انتقال حس صبر و انتظار یا تعلل باشد. روش ایجاد مکث، خلق یک تصویر خنثی است؛ مثلا بخشی از منظره. فقط حواستان  باشد که برای ایجاد این تصاویر هم دلیل منطقی داشته باشید و برای بیننده سیگنال‌های اشتباه نفرستید.

پویایی درونی: ترفندی که می‌توانید برای ایجاد حس حرکت به کار ببرید همین است.  در بعضی صحنه‌ها نیاز است که این توانایی را داشته باشید تا حرکت را تا جایی که ممکن است در قابتان بگنجانید. اما چگونه؟

 مثلا اگر می‌خواهید صحنه دویدن دونفر را نشان دهید. این دو فرد را در دو حالت یکسان از دویدن به تصویر نکشید. سعی کنید حالت پاها و دست‌هایشان را در جهات مختلف  و غیر مشابه نقاشی کنید.

نکته: در قسمت ایده‌پردازی گفته بودیم که خوب تماشا کنید. تماشای دقیق حرکات در زندگی روزمره و از روی عکس‌ها و تصاویر، بسیار کمک‌کننده است.

راه بعدی استفاده از خطوط است. مثلا برای نشان دادن سرعت، جریان هوا و چرخش، گاهی از خطوط صاف و منحنی و همینطور فلش‌ها استفاده می‌شود.

نسبت اندازه‌ها: مراقب باشید نسبت اندازه‌های اجزای مختلف یک شی یا صورت کاراکترها در همه فریم‌ها تقریبا ثابت باشد.  

comic

حالات روحی: اگر در ابتدای راه هستید می‌توانید از اشکال ساده برای کشیدن شخصیت‌ها و چهره آن‌ها استفاده کنید. اینجا بازهم روی این قضیه تاکید می‌کنیم که خوب به اطرافتان نگاه کنید تا در ذهنتان گنجینه‌ای از حالات چهره در شرایط مختلف روحی افراد داشته باشید. مهارت شما در نشان دادن حالات مختلف چهره و بدن در انتقال درست حس کاراکترها بسیار حیاتی است.

همانطور که قبل‌تر گفته بودیم شما باید شناخت درستی از کاراکترها داشته باشید و مثلا بدانید این شخصیت وقتی عصبانی می‌شود ابروهایش در هم می‌رود و چشم‌هایش درشت می‌شود یا اینکه لب‌هایش جمع می‌شوند و دست‌هایش را مشت می‌کند.

ویژگی‌های ظاهری: در تصویرسازی برای کمیک بوک سعی کنید شخصیت‌ها را با مشخصات ظاهری خاصی معرفی کنید مثلا مدل موی مشخص، حالت خاصی در اجزای صورت یا یک رنگ لباس مشخص. براساس سیر داستان باید تعداد زیادی از این ویژگی‌ها را ثابت نگه‌دارید تا مخاطب حتی در سایه یا از نمای دور هم کاراکتر را تشخیص بدهد.

 

ابرهای گفت‌و‌گو:

comic

این ابرها باید چه شکلی باشند؟ کافیست نگاهی به چند کمیک استریپ بیندازید تا متوجه شوید هیچ بایدی وجود ندارد. تنها نکتهای که بازهم اهمیت دارد تناسب آن با فضای داستان شما است. گاهی برای گفت‌و‌گوهای درونی و دیالوگ بین افراد شکل‌های متفاوتی از این بالون‌ها یا ابرها درنظر گرفته می‌شود. توجه کنید که در این مورد هم استفاده مناسب از صفحه اهمیت زیادی دارد.

 

comic

 

 

صداها:

منظورمان  صداهایی مثل دینگ دینگ، شالاپ شولوپ و بسیاری از کلمات تداعی کننده آواها است. صدای زنگ، صدای راه رفتن در آب، صدای باران، پرندگان، انفجار، عطسه و … را با این روش  نشان دهید.

 

 

 

فونت و نوع نوشتن کلمات و حروف: در زبان انگلیسی از حروف بزرگ برای تاکید بعضی کلمات در این داستان‌ها استفاده می‌شود. ما در زبان فارسی می‌توانیم از قابلیت‌هایی مثل فونت‌های خاص، بولد کردن و تکرارر اغراق شده یک حرف در یک کلمه استفاده کنیم( مثلا: هوررراااااا) تا لحن کلمات و تاکید یا حالت نجوا و زمزمه را برای مخاطب مشخص کنیم.

ابزارهای دیجیتال ساخت داستان مصور

ایلاستریتور Adobe Illustrator و فتوشاپ  Adobe Photoshop: با استفاده از این دونرم‌افزار محبوب می‌توانید کمیک بسازید. اگر تازه‌کار هستید استفاده از فتوشاپ برای این کار سریع‌تر و راحت‌تر است.

کمیک لایف Comic Life: این نرم‌افزار به طور اختصاصی برای ساخت کتاب مصور طراحی شده‌است و می‌توانید از عکس‌هایتان نیز استفاده کنید و آن‌ها را تغییر دهید. این نرم‌افزار قالب‌های آماده، فونت‌های مختلف، امکان شماره‌گذاری صفحه، شکل‌های مختلف و… را در اختیارتان قرار می‌دهد.  

Manga Studio EX: می‌توانید از قاب‌ها، بالون‌های جملات و ابزارهای سه‌بعدی این نرم‌افزار استفاده کنید. همانطور که از اسمش پیداست ابزارهای آن به‌شدت برای مانگا تخصصی شده‌است.  Manga Studio EX از طرح‌های اسکن شده پشتیبانی می‌کند و برای رسم دیجیتال هم می‌توانید از ابزارهای متنوع آن استفاده کنید.

 

اگر می‌خواهید برای شروع ساخت کمیک‌های دیجیتال، روش‌های ساده‌تر و مکانیکی‌تر را انتخاب کنید تا انتها همراه ما باشید.  

 

MediBang Paint – Make Art

MediBang Paint – Make Art

این اپلیکیشن، فونت‌، قلم، رنگ و پس‌زمینه‌های متنوع دارد و کار کردن با آن بسیار راحت است.

 

trol

Rage Comic Maker 

با این برنامه می‌توانید ترول‌های جالب بسازید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید.   

 

Comic caption Meme maker

Comic caption Meme maker

عکس‌هایتان را جایگذاری کنید و با استفاده از بالون های گفت‌و‌گو، دیالوگ‌ها و استیکرها، در موبایلتان یک فتوکمیک بسازید. برای اجرای این اپ  نیاز به ios11 و بالاتر دارید.

 

RecShot-Cartoon Effect&Collage

RecShot-Cartoon Effect&Collage

با قالب‌ها، افکت‌های کارتونی و فیلترهای جالب عکس‌هایتان را جذاب‌تر کنید و داستان مصوری از خاطراتتان بسازید. 

 

Comic Strip-Comic Maker

Comic Strip-Comic Maker

این برنامه مدت‌هاست که رایگان شده‌است  و می‌توانید کمیک استریپ‌های جذاب خود را با آن بسازید. 

 

Comic Book Maker

Comic Book Maker

برای اجرای این برنامه نیاز به ios8 و بالاتر دارید. با این اپلیکیشن داستان مصور بسازید و نوشته‌هایتان را به طرز خلاقانه‌تری ارائه دهید.

سایت‌هایی که می‌توانید در آن به آسانی و به صورت آنلاین کمیک بسازید:

makebelifescomix.com: سایتی جذاب که در آن به آسانی می‌توانید کمیک بسازید و جزئیات، کاراکترها و رنگ‌های مناسب را انتخاب کنید.

Pixton.com: با حساب کاربری گوگل، مایکروسافت یا فیسبوک خود وارد سایت شوید و بعد از انتخاب زمینه کاری و موضوع، کار را شروع کنید.

canva.com: می‌توانید با حساب کاربری گوگل و یا با حساب فیسبوک خود به امکانات سایت دسترسی پیدا کنید. این سایت امکانات  جالبی در اختیارتان می‌گذارد و با کمی سروکله زدن می‌توانید به سادگی یاد بگیرید که چطور می‌توانید در آن یک کمیک استریپ جذاب بسازید. در انتها هم می‌توانید نتیجه کار را دانلود و همچنین لینک آن را به اشتراک بگذارید. برای دانلود دو گزینه‌ی پرداخت پولی، بدون درج واترمارک و پرداخت رایگان، با درج واترمارک سایت، خواهید داشت.

 Writecomics.com : به راحتی می‌توانید با انتخاب صحنه، کاراکتر و دیالوگ‌ها، در این سایت کمیک بسازید.

Stripcreator.com: با ساخت اکانت و سپس انتخاب موضوع وعنوان و شخصیت‌ها، یک داستان مصور بسازید. در این سایت می‌توانید کمیک های دیگران را هم تماشا کنید.

storyboardthat.com: باروش درگ و داراپ، صحنه، کاراکتر، متن، شکل‌ها و تغییر دقیق جزئیات، داستانتان را با تصاویر بازگو کنید.

 حقیقت این است که به این هنر در داخل کشور آنقدرها که باید اهمیت داده نمی‌شود و برای خیلی‌ها هنوز هم ناآشناست؛ پس راه طولانی برای پیشرفت در این حوزه درپیش داریم. اگر به این هنر علاقه دارید، با تلاش و خلاقیتتان به صورت فردی یا تیمی می‌توانید ساخت این آثار را شروع کنید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید و حتی در مسابقات و جشنواره‌های بین‌المللی  مثل رقابت کمیک و مانگا Comic/Mang  ، رقابت بین‌المللی کمیک  سوئیس ، جشنواره بین‌المللی کمیک  Fumetto و رقابت تصویرگری SILENT MANGA AUDITION شرکت کنید و با مطالعه و تمرین بیشتر در این حوزه، به درآمدزایی برسید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *