طراحی محصول: عجیب‌ترین طراحی‌ ها برای وسایل روزمره زندگی

 طراحی محصول: عجیب‌ترین طراحی‌ ها برای وسایل روزمره زندگی
تبلیغات دیجی کول

همه وسایلی که در حال حاضر دارید از آن‌ها استفاده می‌کنید روند طراحی محصول را پشت سر گذاشته‌اند. درواقع طراحی محصول، یکی از شاخه‌های طراحی صنعتی به حساب می‌آید و در آن به فرم‌، ابعاد و زیبایی‌های بصری هنرمندانه و البته عملکرد مناسب محصولات توجه می‌شود؛ اما در این مطلب قصد داریم نگاهی به مجموعه آثار عجیب یک هنرمند خلاق که تمام قوانین طراحی کاربرپسند را زیر پا گذاشته، بیندازیم.

پروژه طراحی محصول  uncomfortable

تجربه کاربری عالی، رعایت استانداردهای ارگونومیکی، ارتباط مناسب بین شکل فیزیکی و عملکرد؛ به هیچ‌وجه  دنبال چنین مواردی در آثار Katerina Kamprani نباشید و فقط ازدیدن نسخه تغییریافته وعجیب وسایل و امکانات روزمره زندگی شگفت‌زده شوید.

design

در این پروژه که « uncomfortable» نام دارد، (به معنی ناراحت‌کننده و ناخوشایند)، این هنرمند یونانی، مجموعه‌ای از اشیا روزمره را طراحی کرده که باید بگوییم از لحاظ عملکرد، به هیچ عنوان انتظارات را برآورده نمی‌کنند.

 شما از یک قاشق چه انتظاری دارید؟ بسیار خوب؛ قاشق‌های که کاترینا طراحی کرده احتمالا شما را هیچ‌گاه به مقصود موردنظرتان نمی‌رسانند. با آب‌پاش‌های او پروژه آبیاری گلدان‌هایتان با شکست مواجه خواهد شد. کار با قوری‌های این مجموعه آنقدر سخت است که احتمالا از نوشیدن چای منصرف می‌شوید و اگر عینک‌های طراحی‌شده توسط کاترینا را به چشم بزنید حتما قدرعینک خودتان را بیشتر از قبل می‌دانید و البته چکمه‌های بلند با رویه ضدآب این مجموعه، خیس شدن پاهایتان را در یک روز بارانی، صد در صد تضمین می‌کند!

design design design design design

 

هدف از این پروژه

درست است که این محصولات با این نوع طراحی، به‌شدت بی‌فایده به نظر می‌آیند اما این خلاقیت هنری، احتمالا هر بیننده‌ای را وادار می‌کند تا قدردان وسایل استانداردش باشد؛ وسایلی که می‌توانند کاری را آسان و یا مشکلی را حل کنند. پس اگر با دیدن تصاویر بالا به این موضوع فکر کردید که یک طراحی بد تا چه حد می‌تواند زندگی را سخت و برعکس‌ طراحی محصول درست و حساب‌شده چقدر زندگی را آسان‌تر می‌کند، یعنی این پروژه به هدف خود رسیده‌است.

کاترینا کامپرانی در وبسایت شخصی‌اش درباره مفاهیم عمیقی که در این طرح‌ها یا بهتر بگویم؛ در این نمایش اغراق‌آمیز هنری وجود دارد اینطور نوشته است:« وقتی با ساختاری غیرمعمول از وسایلی که هر روز با آن‌ها کار می‌کنیم مواجه شویم، تعجب می‌کنیم و می‌خندیم و مهم‌تر از همه، به پیچیدگی تعاملمان با ساده‌ترین اشیا و محصولات پی‌می‌بریم.»

design  این پروژه با نظرات و نقدهای مثبت بسیاری مواجه شد.آژانس‌های تبلیغاتی از تصاویر این طرح ها در پوسترهای تبلیغاتی استفاده کردند و بعضی از نمونه‌های آن، در ابعاد مختلف تولید شدند و در نمایشگاه‌های بزرگ به نمایش درآمدند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *