دنی ویلنوو؛ یک سال تلاش تنها برای یک شخصیت

 دنی ویلنوو؛ یک سال تلاش تنها برای یک شخصیت
تبلیغات دیجی کول

دنیای رمان‌های تل‌ ماسه (Dune)، مانند هر کار علمی‌تخیلی دیگری پر از عناصر فانتزی و غیرواقعی‌ست، البته بر خلاف بیش‌تر آثار مشابه، در آن‌ها خبری از موجودات فضایی نیست. یکی از عناصر برجسته‌ی جهان این قصه، ماسه‌کرم‌های آراکیس هستند که در نسخه‌ی سینمایی داستان نیز حضور پررنگی دارند و دنی ویلنوو، کارگردان پروژه فیلم تل ماسه، یک سال از زمانش را به آن‌ها اختصاص داده تا ماسه‌کرم‌ها حق مطلب را ادا کرده و باورپذیر باشند.

او به تازگی مصاحبه‌ای در باب تلاش تیمش انجام داده و درباره‌ی پروسه‌ای که برای هرچه واقعی‌تر نشان دادن این ماسه‌کرم‌ها در فیلم تل ماسه طی کرده‌اند، صحبت کرده است. او می‌گوید:

«ما در مورد تمام جزئیاتی که چنین هیولایی ممکن است داشته باشد، حرف زدیم. از بافت پوست‌اش گرفته، تا شکل باز شدن دهان‌اش، تا روش غذا خوردنش در میان ماسه‌ها. تقریبا یک سال زمان لازم بود تا بتوانیم به یک طراحی کامل از آن برسیم و جوری ترسیم‌اش کنیم که کاملا بدوی و باورپذیر به نظر برسد.»

البته لازم به ذکر است که ماسه‌کرم‌ها پیش‌تر در فیلم تل‌ماسه‌ دیوید لینچ و نیز مینی‌سریالی که بر اساس این رمان ساخته شده بود، نمایان شده‌اند. اما با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ جلوه‌های ویژه در جهان و نیز کارگردانی دنی ویلنوو، منطقی است که منتظر ماسه‌کرم‌هایی باشکوه و ترسناک و واقعی‌تر از هر زمان دیگری باشیم. دنی ویلنوو در مصاحبه‌اش تاکید کرده است که او و همکاران خلاق‌اش تمام سعی‌شان را کرده‌اند تا این موجودات عظیم‌الجثه، در عین واقعی بودن، به قدر کافی ترسناک و هیولاوار نیز باشند.

بیشتر بخوانیدهمه چیز درباره جلوه‌های ویژه

برای آن دسته از خوانندگانی که احتمالا با اسطوره‌شناسی جهان تل‌ماسه آشنا نیستند باید بگوییم ماسه‌کرم‌ها می‌توانند تا صدها متر رشد کنند و تقریباً نابودنشدنی و مهارناپذیرند. آن‌ها هم‌چنین از ذخیره‌ی ملانژ محافظت می‌کنند، که یکی از ارزشمندترین مواد موجود در آن سرزمین است و توسط خود ماسه‌کرم‌ها تولید می‌شود. درنتیجه هر گروهی که به دنبال استخراج ملانژ (که به نام ادویه نیز بین مردم آن سرزمین شناخته شده است) باشد، به ناچار باید با ماسه‌کرم‌های گاهاً غول‌پیکر نیز مواجه شده و بجنگد.

ماسه‌کرم‌های آراکیس

کمپانی برادران وارنر بالاخره اولین عکس از شخصیت‌های اصلی فیلم تل‌ماسه را منتشر کرده اما هنوز خبری از ماسه‌کرم‌ها نیست و ما هنوز تصوری از شدت و حدت هولناکی این موجودات نداریم. احتمالا باید تا منتشر شدن اولین تریلر رسمی فیلم منتظر بمانیم و تا آن زمان در ذهنمان ترسیم‌شان کنیم و به تفاوت‌های احتمالی‌شان با نمونه‌های تصویری پیشین فکر کنیم.

درست همانند رمان اصلی تل‌ماسه، فیلم آن نیز به داستان قدرت گرفتن خاندان آترییدها در آراکیس می‌پردازد. محبوبیت این خاندان باعث ایجاد دشمنی بین خاندان امپراتوری و آن‌ها شده و درنهایت بزرگ خاندان آترییدها، دوک لتو، مورد خیانت قرار می‌گیرد و اتفاقاتی رقم می‌خورد که اگر رمان را نخوانده‌اید، بهتر است بیش از این داستان را لو ندهیم تا از تماشای فیلم به کفایت لذت ببرید.

بازیگران فیلم تل‌ماسه عبارتند از تیموتی شالامی، ربکا فرگوسن، اسکار آیزاک، جاش برولین، استلان اسکاشگورد، دیو باتیستا، زندایا، جیسون موموآ و خاویر باردم و بسیاری از بازیگران دیگر. برخلاف فیلمی که لینچ از روی این رمان ساخته، فیلم دیوید ویلنوو تنها از نیمه‌ی نخست رمان فرانک هربرت اقتباس کرده و جان اسپیتز مشغول نوشتن دنباله‌ی آن با اقتباس از نیمه‌ی دوم رمان است. 

گفتنی‌ست که این فیلم احتمالا اواخر دسامبر اکران خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *