گیم آو ترونز: ند استارک و ده انتخاب استراتژیک بهتر از کیتلین

 گیم آو ترونز: ند استارک و ده انتخاب استراتژیک بهتر از کیتلین
تبلیغات دیجی کول

در جهان گیم آو ترونز، به ندرت زوجی را پیدا می‌کنیم که به اندازه‌‌ی ند و کیتلین، در آسایش و تفاهم باشند. ازدواج آن‌ها واقعا در نهایت مساوات و تعادل صورت گرفته و هر جفتشان، چیزی ارزشمند به رابطه اضافه می‌کنند و هیچ‌کدام برتری نسبت به دیگری ندارد. همه این‌ها درست؛ اما این‌بار می‌خواهیم از زاویه تازه‌ای به این قضیه نگاه کنیم.

هشدار: این  مقاله حاوی مقادیری سخن‌چینی و لو دادن ملایم قصه است.

این نکته را باید بگویم که در سریال گیم آو ترونز، ند و کیتلین، هیچ‌کدامشان توانایی مدیریت خشم و واکنش‌های آنی و ضربه‌‌ای دیگری را نداشتند. کیتلین هیچ‌گاه تمایلی نداشت به روی ند بیاورد که چارچوب‌های اخلاقی سفت و سخت و غیر قابل تحملش چطور سد راهشان شده و دست و پایشان را بسته‌ است؛ از طرفی ند نیز هرگز دلش نمی‌خواست کیتلین را قانع کند که در برابر خیلی مسائل (از جمله ماجرای جان اسنو) اشتباه می‌کند. رابطه‌ای که در آن دو نفر به بهترشدن یک‌دیگر کمک نکنند به چه دردی می‌خورد؟ 

گذشته از همه‌ی این‌ها، شاید زنان دیگری در وستروس بودند که می‌توانستند همسران بهتری برای ند استارک باشند و درنهایت زندگی بهتری برای او ساخته شود. در ادامه به معرفی این گزینه‌ها و دلایل مناسب بودن هرکدام برای ند استارک می‌پردازیم.

گیم آف ترونز
  • گارد پادشاهی

شاید برایتان عجیب باشد ولی فکرش را بکنید! اگر ند همان‌وقتی که رابرت به عنوان پادشاه انتخاب شد، به گارد پادشاهی پیوسته بود، این‌همه بلا و دردسر در وستروس نداشتیم. در آن‌صورت او می‌توانست یکی از مورداعتمادترین مشاوران و دوستان نزدیک پادشاه جدید باشد و جای اینکه چشم‌اش را به روی زیاده‌روی‌های رابرت ببندد و یا این‌که بدون فکر حمایت‌اش کند، به او کمک می‌کرد تا مسیر بهتری برای حکومت‌اش پیدا کند و پادشاه متفاوتی باشد. علاوه بر این، ند به خواسته‌ی همیشگی خودش، یعنی حفظ شرافت‌ش می‌رسید و می‌توانست جزء یکی از محترم‌ترین مجامع کل وستروس باشد.

  • برین از تارث

این ترکیب به نظر عجیب و دور از ذهن می‌رسد، اما یک پیوند زناشویی بین ند و بانوی تارث، می‌توانست از اتفاقات ناگوار زیادی برای هر دو طرف جلوگیری کند. مهم‌تر از همه این‌که شاید برین از دل‌شکستگی و شوک ناشی از به قتل رسیدن رنلی در مقابل چشمانش رها می‌شد و بعدها نیز که جیمی برای بار چندم باز سرسی را انتخاب کرد، مجبور نبود غصه‌ی از دست دادنش را تحمل کند. گذشته از این‌ها، ند احتمالا به برین اجازه می‌داد تا استعداد بزرگ‌اش یعنی هنرهای رزمی و شمشیرزنی را پرورش دهد. از حق نگذریم، ند مرد مهربان و بخشنده‌ای بود و قطعا شوهر باملاحظه و خوبی برای برین می‌شد.

  • جنا لنیستر

جنا تنها خواهر لرد تایوین بود. در واقعیت اردواج بیهوده‌ای داشت. شوهر او امون فری، دومین پسر والدر فری بود. جنا از بیان افکار و احساساتش برای دیگران واهمه‌ای نداشت و اهمیتی به قضاوت‌شان نمی‌داد. اون همان کسی بود که به روی برادرش آورد که تیریون با وجود منفور بودن، بیشترین شباهت را از بین بچه‌های تایوین به او دارد. اگر ند با جنا ازدواج کرده بود، شاید اقلا باعث می‌شد تا ارتش لنیسترها خیلی زودتر به کمک رابرت بروند، در نتیجه جیمی مجبور نمی‌شد پادشاه را به دست خودش به قتل برساند و احتمالا الیا مارتل مورد تجاوز و قتل توسط کوه (گرگور کلیگین) قرار نمی‌گرفت و بچه‌هایش نیز سلاخی نمی‌شدند.

گیم آف ترونز
  • رینیس تارگرین

احتمالا هیچ بخش قصه گیم آو ترونز، غم‌انگیزتر از اتفاقاتی که برای خانواده‌ی ریگار تارگرین در حین براندازی حکومت پدرش افتاد، نیست. به همسرش تجاوز شد و سپس به قتل رسید، بچه‌هایش نیز کشته شدند. تصور کنید جای این هیاهوی وحشیانه، دختر ریگار، رینیس به جای آن‌که در کودکی و در جنگی بیهوده، مورد قتل قرار بگیرد، با ند استارک نامزد می‌شد تا درنهایت وقتی بزرگ شد با او ازدواج کند. این پیوند به قطع باعث استحکام ارتباط بین رابرت باراتیون پیروزمند و نیز تارگرین‌های شکست‌خورده می‌شد و از به وجود آمدن کینه‌های دیگر جلوگیری می‌کرد.

لایسا تالی به جای کیتلین
  • لایسا تالی

ما خیلی زود فراموش می‌کنیم چه بخش عظیمی از خرابی‌ها و آشوب‌های ایجاد شده در وستروس، به لایسا تالی و مشکلات روحی او برمی‌گردد. درهرحال مسئولیت قتل جان آرین، همسر لایسا با خود اوست، و همین قتل در نهایت موجب شکل‌گرفتن کینه‌ها و انجام شدن قتل‌های بسیار دیگری شد. اگر ند جای کیتلین، با لایسا ازدواج کرده بود، به احتمال خیلی زیاد می‌توانست کاری کند تا همسرش شاد و آرام باشد، چیزهایی که لایسا هرگز در زندگی با جان آرین که خیلی مسن‌تر بود، حس نکرد. به احتمال زیاد ند قادر بود جلوی دسیسه‌ی لایسا با لیتل‌فینگر را نیز بگیرد.

پسران
  • پیوستن به «پسران دوم»

اگر ند کاری را که بسیاری از پسران دوم پیش از او انجام داده بودند، می‌کرد و به اسوس می‌رفت، احتمالا هم به نفع خودش بود هم به نفع اکثر ساکنان وستروس. در آن‌جا عضو گروهی از مزدوران جنگجو به نام پسران دوم می‌شد. شاید این مسیر به اندازه‌ای که ند دلش می‌خواست، شرافت‌مندانه و محترمانه نبود، اما در عوض می‌توانستیم مطمئن باشیم که او به قدر کافی از وستروس و دنیای کثیف سیاست دور شده است. همه‌ی ما می‌دانیم که ند هرقدر هم شریف بوده باشد، در بازی تاج و تخت‌های مختلف غیر حرفه‌ای و بی‌دست‌وپا عمل کرد.

  • میگ مورمونت

خاندان مورمونت در شمال در اعتبار و آبروی زیادی برخوردار بودند. آن‌ها به صریح بودن و برنتابیدن حماقت شهرت داشتند. واقعیت این‌جاست که ند استارک، با وجود شرافت زیادش، گاهی در تصمیم‌های زندگی به شدت حماقت می‌کرد. اگر با میگ مورمونت ترسناک که با هیچ‌کس شوخی ندارد ازدواج کرده بود، به احتمال زیاد هیچ‌کدام از آن تصمیمات احمقانه را که در نهایت موجب بدبختی خودش و خانواده‌اش شد، نمی‌گرفت. امکان نداشت یک مورمونت اجازه بدهد که ند به جنوب، نزد رابرت برود، و اگر هم اجازه می‌داد، خودش نیز با اون می‌رفت و مطمئن می‌شد که شوهرش کار احمقانه‌ای نمی‌کند.

الیا مارتل
  • الیا مارتل

در تاریخچه‌ی وستروس، ازدواج الیا مارتل و ریگار تارگرین شاید روی کاغذ پیوند ایده‌آل و خوبی به نظر می‌رسید، اما درنهایت به سرنوشت خوبی دچار نشد، یکی از دلایل این اتفاق هم شیفتگی بی حد و حصر ریگار نسبت به لیانا استارک، خواهر ند بود. تصور کنید که الیا مارتل به جای ریگار، با ند شریف و مهربان ازدواج می‌کرد. این قضیه می‌توانست روابط میان دورن یاغی و همسایگان شمالی را تقویت کند و احتمالا باعث رسیدن ریگار و لیانا, دلدادگان واقعی به یکدیگر می‌شد. کسی چه می‌داند؟ شاید ند در کنار الیا نیز به آرامش پس از ازدواج می‌رسید.

سرسی لنیستر
  • سرسی لنیستر

این پیوند شاید زیادی متناقض و عجیب به نظر برسد، اما تصورش را بکنید. این ازدواج می‌توانست از وقوع شمار زیادی از مصیبت‌های وستروس جلوگیری کند. لازم نبود سرسی و رابرت به محض پیروزی رابرت در شورش علیه تارگرین‌ها ازدواج کنند. البته احتمال اینکه سرسی می‌توانست جای رابرت عاشق ند شود یا کنار او آرامش پیدا کند زیاد نیست. اما به احتمال قوی آن دو می‌توانستند رابطه‌ی کاربردی و معقولی با هم داشته باشند. ند قطعا حق تصمیم‌گیری و انتخاب سرسی را بیش از رابرت به رسمیت می‌شناخت و به او احترام می‌گذاشت، و در عوض سرسی نیز فرصت انتقام‌گیری از کل وستروس و به بار آوردن آن‌همه خرابی را – تنها به دلیل ازدواج ناموفق‌اش با رابرت – به دست نمی‌آورد.

هرکسی به جز کیتلین

نمی‌خواهم زیاد مته به خشخاش بگذارم اما به معنای واقعی کلمه «هر» زنی می‌توانست برای ند مناسب‌تر از کیتلین باشد.

خیلی از حوادثی که هم در کتاب و هم در سریال گیم آو ترونز  اتفاق می‌افتند در نهایت از تصمیمات بی‌فکر کیتلین و تاثیرگذاری او بر ند ناشی شده‌اند. یکی از اعصاب‌خردکن‌ترین ویژگی‌های شخصیتی او، مقاومت بیش از حدش در برابر فکر کردن و تحقیق کردن پیش از انجام هر عملی است. گروگان گرفتن تیریون و اعتمادش به نامه‌ی لایسا را به یاد بیاورید. کیتلین نمی‌توانست بپذیرد که اطلاعاتش در مقابل یک مسئله کافی نیست، درعوض مردان زندگی‌اش را مجبور می‌کرد تا دقیقا رفتار اشتباه را انجام دهند و درنهایت با پیامدهای فاجعه‌آمیز روبرو شوند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *