همه چیز درباره استودیوی انیمیشن سازی لایکا (Laika)

 همه چیز درباره استودیوی انیمیشن سازی لایکا (Laika)
تبلیغات دیجی کول

از کدام اثر استودیوی لایکا شروع کنیم؟! هر چه که ساخته شده بهترین بوده. کورالاین (Coraline) ، پارانورمن (Paranorman) ، عروسک‌های جعبه‌ای (The Boxtrolls) ، کوبو و دو تار (Kubo and the Two Strings) و آخرین اثر کمپانی تا زمان نگارش این مقاله ی “چیاتود” حلقه گمشده (Missing Link) . این همه آثار قوی برای استودیویی که تنها ۱۵ سال سابقه کار دارد واقعا جای تحسین دارد. این شما و این همه ی آنچه که باید از استودیوی انیمیشن سازی لایکا (Laika) بدانید که بصورت اختصاصی توسط “کارگاه تولید محتوای چیاتود” به نگارش در آمده است.

کمپانی نایکی (NIKE) موسس استودیوی لایکا (Laika)

travis

عنوان بالا شاید کمی عجیب و گیج کننده باشد! اما حقیقت دارد. فیل نایت (Phil Knight) بنیانگذار و رئیس کمپانی نایکی این بار در قامت موسس استودیو و کمپانی انیمیشن سازی استاپ موشن لایکا می باشد که همپای او پسرش تراویس نایت (Travis Knight) ۴۷ ساله بعنوان انیماتور، کارگردان ، تهیه کننده و رپر (!) مسوولیت اصلی این استودیو و مدیر عامل آن می باشد. پول از پدر، کار از پسر!

این شرکت از سال ۲۰۰۵ تاسیس شده و در ابتدا در دو بخش سرگرمی (Laika Entertainment) و تجاری (Laika / house) فعالیت خود را شروع نمود.

رفته رفته با پیشرفتی که در حوزه فیلمسازی صورت گرفت ، استودیو در سال ۲۰۱۴ به بخش تجاری خود پایان و تمرکز خود را بر روی تولید فیلم های سینمایی قرار داد و بخش تجاری مستقلی تحت عنوان House Special فعالیت می کند.

این استودیوی خصوصی که در شهر اورگن  ایالات متحده آمریکا قرار دارد، پیشینه ای قدیمی تر از آنچه گفته شد دارد.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ ، استودیوی ویل وینتون (Will Vinton Studios) بدنبال بودجه برای انیمیشن استاپ موشن جدید خود می گشت که در همان سال ها با فیل نایت (Phil Knight) مالک شرکت نایک  و تراویس نایت نایت (Travis Knight)  که در استودیویی بعنوان انیماتور حضور داشت مواجه می شود. در سال ۱۹۹۸ نایت سرمایه گذاری اولیه خود را در صنعت انیمیشن و انیمیشن سازی استاپ موشن شروع می کند.

استودیوی ویل وینتون (Will Vinton Studios) که بدستان ویل وینتون (Will Vinton) هدایت می شد و پیشتر نیز بخاطر مشکلات مالی و هزینه های سنگین تولید، بخش اعظمی از سهام خود را به فیل نایت (Phil Knight) و کمپانی نایکی فروخته بود، در نهایت نتوانست بودجه ی بیشتری برای تولیدات لس آنجلس خود بدست بیاورد که در نهایت در سال ۲۰۰۲ از استودیوی ویل وینتون اخراج شد.

در نهایت هم در سال ۲۰۰۵ این شرکت که بعنوان هسته اصلی انیمشن سازی استاپ موشن مطرح بود، جای خود را به کمپانی لایکا (Laika) داد و هنری سیلیک (Henry Selick) هم بعنوان مدیر ناظر این کمپانی به استودیو ملحق شد.

هنری سیلیک (Henry Selick) انیماتور پیشکسوت و کارگردان برتر ۶۸ ساله ی آمریکایی است که در کارنامه کاری خود انیمیشن های استاپ موشن کابوس پیش از کریسمس ( The Nightmare Before Christmas) طی همکاری با والت دیزنی پیکچرز (Walt Disney Pictures) و به نویسندگی تیم برتون (Timothy Walter “Tim” Burton) را کارگردانی کرده است که نامزد دریافت اسکار سال ۱۹۹۳ گردید .

این فیلم با بودجه ی تولیدی ۱۸ میلیون دلاری ، ۷۵ میلیون دلار فروش گیشه را در آمریکای شمالی بدست آورد. بعضی از منتقدان آن را بهترین فیلم تاریخ سینما در ژانر کریسمس خواندند. همچنین فیلم های جیمز و هلوی غول‌پیکر (James and the Giant Peach) و کورالاین (Coraline) نیز از ساخته های  همین کارگردان می باشد.

انیمیشن های مطرح ساخته شده توسط استودیوی لایکا (Laika)

corolinee

در سال ۲۰۰۸ زمانی که استودیو در حال برنامه ریزی برای ساخت انیمیشن ماجراجویی جک و بن  (Jack & Ben’s Animated Adventure) بود ، تعداد زیادی همکار تولید و کارمند استخدام نمود. البته در آن سال تولید این انیمیشن لغو شد.

اولین استاپ موشنی که بصورت سه بعدی فیلمبرداری شد

سال بعد اولین پروژه بلند سینمایی این استودیو تحت عنوان کورالاین (Coraline) منتشر شد که کارگردانی آن بر عهده هنری سیلیک (Henry Selick) بود. 

این فیلم نامزد جوایز بسیاری در اسکار ۲۰۰۹ (Academy Award) ، گلدن گلوب (Golden Globe) ، جوایز آنی (Annie Awards) و بفتا (BAFTA) شد.

کورالاین به همت پیت کوزاچیک (Pete Kozachik) مدیر فیلمبرداری پروژه بعنوان اولین استاپ موشنی شناخته می شود که بصورت سه بعدی فیلمبرداری شده است و همچنین برای ساخت شخصیت های این انیمیشن از سیستم نمونه سازی سریع (یک پرینتر سه بعدی) کمک گرفته شد. پیشتر در فیلم کابوس پیش از کریسمس، شخصیت جک اسکلینگتون (Jack Skellington) ۸۰۰ فرم چهره ی مختلف داشت. اما حالا و بدنبال استفاده از تکنیک نمونه سازی سریع از شخصیت کورالاین به تنهایی ۲۰۷ هزار حالت چهره مختلف از کنار هم قرار گرفتن دهان و چشم و ابرو بدست آمد. در این سیستم شما حالت سه بعدی را درون کامپیوتر ساخته و حتی رنگ آمیزی را هم با پرینتر سه بعدی انجام می دهید و این یعنی چهره ای زنده تر در مدت زمانی بسیار کمتر. با رونمایی از این تکنیک و کیفیت بالای آن که تاثیر مستقیمی در نظر مخاطبان داشت، استودیوهای مختلف دیگر نتوانستند به روش های سنتی کار کنند و از این رو این تکنیک رفته رفته در بین دیگر استودیو ها رواج پیدا کرد. بطور مثال کمپانی آردمن در دزدان دریایی: ماجراجویی با دانشمندان (Pirates!In Adventure With Scientists) ، از همین تکنولوژی نمونه سازی سریع استفاده کرد.

 داستان انیمیشن حول دختر جوانی می گردد که در خانه جدیدشان با یک در اسرارآمیز روبرو می شود و زمانی که Coraline (کورالاین) وارد آن می شود خود را در مدل دیگری از زندگی می بیند. جایی که شباهت عجیبی به زندگی واقعی وی دارد و حتی پدر و مادرش هم در آن حضور دارند. اما پدر و مادری که جای چشمشان دکمه ای دوخته شده است و سعی دارند تا با دوختن دکمه به جای چشم کورالاین ، او را هم در این دنیا تثبیت کنند.

پروژه بعدی هنری سیلیک طی همکاری با لایکا انیمیشن کوتاه Moongirl بود که بصورت سه بعدی ساخته شده بود.  پس از آن همکاری به پروژه سوم نرسید و در سال ۲۰۰۹ سیلیک از استودیو جدا شد. لایکا نیز که طعم شیرین انیمیشن سازی استاپ موشن را در فیلم کورالاین چشیده بود، ترجیح داد تا عمده سرمایه و تمرکز خود را بر روی استاپ موشن گذاشته و در همان سال ۲۰۰۹ نیز تعداد زیادی از نیروهای جدید را در بخش انیمیشن رایانه ای به کار گمارد.

paranormanm

دومین فیلم سینمایی بلند استاپ موشن لایکا، پارانورمن (ParaNorman) بود که کارگردانی این انیمشن به دوش سام فِل (Sam Fell) و کریس باتلر بوده است. پارانورمن  همچون کورالاین نامزد دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۲ برای عنوان بهترین انیمیشن شد ولی این بار در بفتا (BAFTA Awards) توانست جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود کند.  انیمیشن ۹۲ دقیقه ای با بودجه ۶۰ میلیون دلار ساخته شد و توانست با فروش ۱۰۷ میلیون دلار سازندگان خود را راضی نگه دارد. سم فل (Sam Fell) پیشتر با استودیوی انیمیشن سازی آردمن (Aardman Animations) برای فیلم های معروفی همچون بر آب رفته (Flushed Away) و در سال ۲۰۱۹ فیلم فرار مرغی ۲ (Chicken Run 2) همکاری داشته است.

داستان پارانورمن (ParaNorman) درباره شهریست که توسط زامبی ها به تصرف در آمده و فقط پسری به نام نورمن می تواند با ارتباطی که با مردگان شهر برقرار می کند، شهر را از دست طلسم قدیمی نجات دهد. نورمن رفته رفته که به توانایی های ماوراءالطبیعه خودش پی می برد، همه ارواح را فراخوانده و به کمک شهرش می رود.

لایکا تا سال ۲۰۱۴ بر روی پروژه های تبلیغاتی و ساخت تیزرهای انیمیشنی برای کمپانی های بزرگی همچون اپل، کوکاکولا و فاکس فعالیت داشت که در ژوئیه سال ۲۰۱۴ به کار خود در حوزه تبلیغات پایان داد و حالا تحت واحد مستقل House Special فعالیت دارد.

 

trollboxx

سومین فیلم بلند هم در سبک استاپ موشن تولید و غول های پاکتی (The Boxtrolls) نام گرفت که در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴ اکران شد. این فیلم بر اساس رمان ماجراجویی – فانتزی آلن اسنو (Alan Snow) ساخته شده و کارگردانی آن بر عهده آنتونی استاچی (Anthony Stacchi) و گراهام آنابل (Graham Annable) بوده است. این انیمیشن هم نامزد دریافت اسکار و گلدن گلوب گردید. بودجه ساخت این انیمیشن هم ۶۰ میلیون دلار بوده و در باکس آفیس توانست ۱۰۹ میلیون دلار فروش داشته باشد. داستان غول های پاکتی (The Boxtrolls) روایتگر زندگی پسرکی یتیم به نام ایگز می باشد که با جمع آوری زباله و خارج کردن آن از شهر روزگار می گذراند. روزی در یکی از این جابجایی ها متوجه می شود که هیولایی دوستانش را گروگان گرفته و ایگز هم در تلاش برای نجات آن ها ما را به یک ماجراجویی کمدی می برد.

پس از ۳ شکست در بدست آوردن جوایز اسکار ، در سال ۲۰۱۶ فیلم چهارم استودیوی لایکا تحت عنوان کوبو و دو تار (Kubo and the Two Strings) به کارگردانی مستقل تراویس نایت (Travis Knight) به اکران درآمد که بالاخره توانست ۲ جایزه اسکار را از آن خود کند. اسکار بهترین انیمیشن و بهترین جلوه های بصری تنها عنوان کوچکی از مجموعه جوایزیست که این انیمیشن در سال ۲۰۱۶ بدست آورد. جوایز و نامزدی هایی از گلدن گلوب گرفته تا بفتا و جوایز آنی . با آنکه بودجه ی فیلم همانند پروژه های قبلی ۶۰ میلیون دلار بوده اما جوایز  بیشتری به نسبت پروژه های قبلی بدست آمد. با این وجود فروش گیشه خوبی را تجربه نکرد و با درآمد ۷۷.۵ میلیون دلار به کار خود پایان داد. این فیلم ۱۰۲ دقیقه ای صداپیشگانی از مطرح ترین های هالیوود را به خدمت گرفت. هنرمندان معروفی همچون آرت پارکینسون (Art Parkinson) ، شارلیز ترون (Charlize Theron) ، متیو مک‌کانهی (Matthew McConaughey) ، رونی مارا (Rooney Mara) ، رالف فاینس (Ralph Fiennes) و برندا واکارو (Brenda Vaccaro)  حضور داشتند. داستان فیلم در مورد پسر نوجوانی به نام کوبو است که بدنبال یکسری وسایل جادویی است تا با کمک آن ها بتواند روحی که از گذشته آمده است را شکست دهد.

در ویدیوی زیر پشت صحنه ای از مراحل ساخت کوبو و دو تار (Kubo and the Two Strings) همراه با مصاحبه ای با تراویس نایت کارگردان فیلم،  با زیرنویس فارسی اختصاصی چیاتود مشاده نمایید.

 

در سال ۲۰۱۵ لایکا اعلام کرد که در تلاش است تا بتواند هر سال یک انیمیشن به سبک استاپ موشن را در دستور کار داشته باشد. پنجمین فیلم بلند لایکا تحت عنوان حلقه گمشده (Missing Link) به کارگردانی کریس باتلر (Chris Butler) در آوریل ۲۰۱۹ اکران شد که در فروش شکست تجاری را برای لایکا رقم زد. فیلمی که بر خلاف فیلم های قبل لایکا، با بودجه سرسام آور ۱۰۰ میلیون دلار ساخته شد اما تنها ۲۶ میلیون دلار فروش را تجربه کرد. صداپیشگان این استاپ موشن همچون روال قبلی استودیوی لایکا هنرمندان مطرح هالیوودی بودند که از آن جمله می توان هیو جکمن (Hugh Jackman) ، زویی سالدانا (Zoe Saldana) ، زک گالیفیناکیس (Zach Galifianakis) ، استیفن فرای (Stephen Fry) ، اما تامپسون (Emma Thompson) ، تیموتی اولیفانت (Timothy Olyphant) و مت لوکاس (Matt Lucas) را نام برد. کریس باتلر (Chris Butler) فیلسماز، نویسنده و کارگردان انگلیسی – آمریکایی تبار تجربه کارگردانی قبلی در انیمیشن پارانورمن را با لایکا تجربه کرده بود. همچنین بعنوان نویسنده ی این دو اثر به همراه انیمیشن کوبو و دو تار نیز فعالیت داشته است. پیش تر باتلر بعنوان طراح استوری برد استاپ موشن های عروس مرده و کورالاین فعالیت داشته است. این فیلم به طرز شگفت انگیزی جلوه های بصری فوق العاده ای دارد و ۱۴۸۶ نما برای ساخت آن استفاده شده است. همچنین ۶۵ لوکیشن و ۱۱۰ مجموعه برای ساخت این استاپ موشن ساخته شد که از نظر فنی حرف های زیادی برای گفتن دارد.

داستان فیلم حول جهانگردی می گردد که بدنبال خویشاوندان گمشده اش در نقطه ای دوردست می باشد. برای آنکه بخش کوچکی از زحماتی که برای ساخت این انیمیشن کشیده شده است را ببینید ، بیایید با هم ویدیویی از پشت صحنه پر زحمت و فوق العاده ساخت این استاپ موشن ببینیم.

 

مطالب مرتبط

3 نظرات

  • […] خواندن پست […]

  • هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

    صدابرداران

    • سلام دوست عزیز. بسته به جایگاه تبلیغات متفاوته. ریپورتاژ آگهی با حداکثر ۳۰۰۰ کلمه پانصد هزار تومان. صفحه اول سایت بین ۳۰۰ الی ۳۸۰ تومان. صفحات پر بازدید سایت مثل تمام مقالات مرتبط با استاپ موشن که تو نتیجه اول صفحه اول گوگل نمایش داده میشه مبلغش ۴۵۰ تومان هست. ریپورتاژ اگهی دائمی و باقی مبالغ بصورت ماهانه هست. در صورت تمایل با شماره ۰۹۳۵۹۳۵۶۶۰۵ تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *