خورشید نیمه ‌شب: زاویه دید جدید برای عاشقانه‌ای قدیمی

 خورشید نیمه ‌شب: زاویه دید جدید برای عاشقانه‌ای قدیمی
تبلیغات دیجی کول

استفانی میر، خالق کتاب‌های گرگ و میش (که بعدها سری فیلم‌هایش نیز با بازی کریستن استوارت و رابرت پتینسون ساخته شدند) قول داده تا اواسط تابستان کتاب جدید این مجموعه یعنی خورشید نیمه‌شب را منتشر کند.

امسال سال خون‌آشام‌ها و قصه‌های آن‌هاست. من و همسرم در شرایط سخت این قرنطینه و خانه‌نشینی، آن‌قدر مجذوب هر محتوایی مرتبط با آن‌ها شده‌ایم که برای خودمان هم عجیب است چرا دوباره به این قصه‌ها بازگشتیم. شاید ایده‌ی زندگی جاودانه و توانایی فیزیکی زیاد، در دوره‌ای که یک ویروس جدید کل دنیا را معطل خودش کرده و اضطراب گریبان‌گیر همه شده، جذاب‌ترین ایده‌ی جهان باشد.

طبق گفته‌ی نویسنده، این کتاب قرار است زاویه دید  ادوارد کالین باشد. استفانی میر قول داده تا در روند قصه، مخاطب را با فضاهای کاملا جدیدی آشنا کند و دنیای قصه کمی تاریک‌تر و تیره‌تر از سایر کتاب‌های گرگ و میش باشد. گرچه این مسئله زیاد دور از ذهن نیست. هر چه باشد ادوارد یک خون‌آشام است و طبیعتا رابطه‌اش با بلا را کمی متفاوت‌تر می‌بیند.

استفانی میر

البته این اولین‌باری نیست که طرفداران گرگ و میش، نام خورشید نیمه‌شب را می‌شنوند. در همان بحبوحه‌ی اکران نخستین فیلم از سری گرگ و میش در سال‌‌ ۲۰۰۸، زمانی که تب کتاب‌ها و نیز فیلم‌های مجموعه بسیار تند و داغ بود، میر به امکان هم‌چنین کتابی اشاره کرده بود، اما پس از اینکه تعدادی از فصل‌های رمان جدیدش لو رفت، بی‌خیال انتشارش شد و تصمیم گرفت در آن زمان در این بحث‌ را ببندد.

البته میر اعتقاد داشت که این لو رفتن فصل‌ها از روی غرض‌ورزی و کینه نبوده و هم‌چنین کسی مشکل شخصی با او ندارد.

در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۸، میر اعلام کرده بود با توجه به فصل‌ها لو رفته از داستان، او نمی‌تواند آن‌طور که می‌خواهد کتاب را تمام کند. هم‌چنین گفته بود زمانی‌که تمام این حواشی فروکش کند و کمرنگ شود، او خواهد توانست قصه‌ای را که در سر دارد از نو بنویسد.

نویسنده خورشید نیمه شب

میر در این مصاحبه که با نشریه‌ی اینترتینمنت ویکلی انجام شده بود، گفته بود: «ببینید شرایط واقعا پیچیده‌ شده چون الان تقریبا همه به خودشان حق انتخاب می‌دهند و درباره‌ی وقایع کتاب و نیز مسیری که من نویسنده باید پیش بگیرم اظهار نظر می‌کنند. مثلا می‌گویند نویسنده باید این کار را کند یا آن کار را نکند یا فلان اتفاق اصلا نباید می‌افتاد. من احساس نمی‌کنم که در پیش‌برد قصه‌ام تنها هستم و دستم باز است. وقتی احساس تنهایی نکنم، نمی‌توانم بنویسم. پس تصمیم من این است که بگذارم زمان بگذرد. نمی‌دانم چقدر زمان لازم دارم. شاید دوسال شاید هم بیشتر. نمی‌خواهم یک مدت اسم خورشید نیمه‌شب را بشنوم. وقتی مطمئن شدم که هیاهوی این داستان خوابیده و همه فراموشش کرده‌اند، آن‌موقع شاید دوباره بتوانم به درون داستان بروم و رویش کار کنم.»

گرگ و میش در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. در سال ۲۰۱۵، میر برای اینکه سالگرد ده سالگی کتاب را جشن بگیرد، رمان عاشقانه‌ی زندگی و مرگ: تصویرسازی دوباره‌ی گرگ و میش را منتشر کرد که همان روایت گرگ و میش را دارد فقط جنسیت‌ قهرمانان داستان عوض شده است. حال پس از پانزده سال، کاملا با عقل جور درمی‌آید که میر بخواهد این کتاب را منتشر کند. کتابی که مدت‌ها همه انتظارش را کشیده‌اند.

در معرفی رسمی این کتاب آمده :

«وقتی ادوارد کالین و بلا سوان در جریان گرگ و میش با یکدیگر آشنا شدند، یک عاشقانه‌ی بی‌مثال به دنیا آمد. اما تا این لحظه، طرفداران فقط از زاویه دید بلا قصه را شنیده‌اند.

 در نهایت انتظارها به سر رسید، با انتشار خورشید نیمه‌شب خوانندگان می‌توانند از دریچه‌ی نگاه ادوارد نیز به ماجرا نگاه کنند.

این قصه‌ی فراموش‌نشدنی که ما را با زاویه دید ادوارد آشنا می‌کند، پیچ داستانی تاریکی دارد. آشنایی با بلا در عین حال که باعث متزلزل شدن شخصیت ادوارد شد، به شدت برای او جذاب بود.  این اتفاق در واقع جذاب‌ترین نقطه‌ی زندگی او به عنوان یک خون‌آشام بود. ما با جزئیات هیجان‌انگیز دیگری نیز درباره‌ی زندگی ادوارد کالین روبرو می‌شویم و از گذشته‌ی او می‌خوانیم. با افکار پیچیده‌اش آشنا می‌شویم و می‌توانیم درک کنیم که او چقدر بعد از آشنایی با بلا با خود در کشمکش بود. چگونه ممکن است کسی حاضر باشد با عشق زندگی‌اش بماند اگر باعث به خطر افتادن او شود؟

در خورشید نیمه‌شب، استفانی میر دوباره ما را به جهان داستانی جذابی که میلیون‌ها نفر را در جهان با خود همراه کرده می‌برد و به ما از لذت‌های برجسته و بی‌نظیر و نیز پیامدهای دردناک و ویران‌گر یک عشق جاودان می‌گوید.»

تصویر نویسنده و بازیگران

رمان‌های میر تاکنون بارها و بارها کوبیده شده‌اند و برخی از خوانندگان جوان در کنار منتقدانی که به نظرشان داستان‌های مخصوص نوجوانان و جوانان از اهمیت خاصی برخوردار نیستند، تلاش کرده‌اند تا این کتاب‌ها را کوچک بشمارند. البته نمی‌توان منکر شد که انتقادهای حرفه‌ای و سازنده به این مجموعه وارد است، به طور مثال:

  • رفتاری که با سرخ‌پوست‌ها و بومیان آمریکا می‌شود.
  •  رابطه‌ی ادوارد و بلا که گاهی مخاطب را ناآرام و معذب می‌کند. 

 اما فراموش نمی‌کنیم که مبارزه با سکسیزم و حمایت از حقوق زنان بی‌شک از بزرگ‌ترین شاخصه‌های عصر طلایی حاضر است و این رویکرد چه در ادبیات و چه در سینما بسیار مورد استقبال خالقان آثار و نیز مخاطبان تمام رده‌های سنی قرار می‌گیرد. میر نیز از سردمداران قصه‌هایی با قهرمانان مونث است. پروتاگونیست‌هایی که به دنبال آزادی و استقلال شخصی چه در روابط و چه در زندگی کاری و اجتماعی و نیز انتخاب مسیرهای مختلف برای خود هستند.

در سال‌های اخیر، خون‌آشام‌ها نقش پررنگی در ادبیات جوانان داشته‌اند و اقتباس‌های بسیاری هم از رمان‌های مختلف با چنین مضامینی شده است. بسیاری از طرفداران این قصه‌ها،  به مرور کردن رمان‌های گرگ و میش برای چندمین‌بار روی آورده‌اند. درنهایت این اتفاق موجب می‌شود تا خوانندگان این کتاب‌ها، قدرت و تاثیرگذاری کل مجموعه را بر نسل جوان و حتی بزرگسال محک بزنند و درنتیجه، به دورنمای اثربخشی ادبیات و سینمای ژانر نوجوانان و جوانان روی روح کلی جامعه برسند.

خورشید نیمه‌شب این اجازه را به مخاطب خواهد داد تا بار دیگر خود را در میان قصه‌ای عاشقانه و پراحساس با پیچیدگی‌‌های فکری ناشی از جبر و اختیار قرار دهد. این کتاب قرار است در چاپ نخست خود، تیراژی حدود ۷۵۰هزار کتاب، در انواع فرمت‌های کاغذی و الکترونیکی داشته باشد و پس از آن باید منتظر اقتباس سینمایی دیگری نیز از داستان باشیم.

با توجه به حواشی ایجاد شده در زندگی دو بازیگر اصلی فیلم‌های گرگ و میش، نمی‌دانیم چه ممکن است پیش بیاید. کریستین استوارت و رابرت پتینسون هنگام فیلمبرداری فیلم‌های پیشین سری گرگ و میش به یکدیگر علاقه‌مند شده و وارد رابطه شدند که پس از چندسال، به دلایلی از هم جدا شدند. حال باید دید آیا این دو نفر حاضرند برای بار چندم به نقش‌آفرینی برای این قصه و نیز مقابل هم بپردازند یا خیر.

مطالب مرتبط

3 نظرات

  • کاش برای فیلم دوباره همکاری کنن با تمام وجود امیدوارم رابرت قبول کنه چون مطمئنم کریستین قبول میکنه ولی رابرت…

    • ما هم صمیمانه دعا میکنیم این اتفاق بیفته!

    • ما هم صمیمانه دعا میکنیم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *