بدلکاری چیست؟ جنونی است تا سر حد مرگ

 بدلکاری چیست؟ جنونی است تا سر حد مرگ
تبلیغات دیجی کول

به جرأت میتوان گفت بدلکاری از آن دسته شغل هاییست که درآمدش از راه بازی با مرگ و زندگی به دست می آید. دلهره و اضطراب آمیخته با مهارت بدلکار، صحنه هایی را رقم میزند که گاهی مخاطب با هیجان از جایش می پرد و گاهی با وحشت سر جای خود میخکوب میشود.
قطعا در عصر جدید صنعت سینما، ساخت تمام فراز و فرود های یک فیلم با استفاده از جلوه های رایانه ای، نتیجه ی کار را به سمت مصنوعی بودن میبرد. اینجاست که این ابر قهرمان های دنیای واقعی، وارد میدان میشوند و سطح آدرنالین شما را به سقف می چسبانند. از ارتفاع می پرند،خود را به آتش میکشند، ماشین چپ میکنند، تن به تن میجگند، آسیب میبنند و گاهی پیش مرگ میشوند. این کار جنونی است که جز افراد مجنون، نمیتوانند آنرا انجام دهند.

در ادامه ی مقاله، مطالبی را در مورد تاریخچه ی بدلکاری ایران و جهان، بهترین بدلکاری های انجام شده توسط بازیگران هالیوودی و همچنین راه های ورود به این شغل برایتان آماده کرده ایم. با چیاتود همراه باشید تا به این دنیای جذاب و جنون آمیز بدلکاری وارد شویم.

تاریخچه بدلکاری

در روزهای ﺁغازین صنعت فیلمسازی، هیچ فکری راجع به بدلکاری نشده بود. اگر کار خطرناکی برای یک صحنه لازم بود، سازندگان به دنبال استخدام افرادی میرفتند که یا دیوانه باشند و یا امیدی برای ادامه ی زندگی نداشته باشند. اولین بدل کاران حرفه ای، کمدین هایی بودند مثل کیستون پاپس و باستر کیتون. ﺁنها حتی برای اجرای این کار ﺁموزش ندیده بودند، اما در عوض سعی میکردند از طریق ﺁزمون و خطا به کشف و یادگیری بپردازند. به عنوان مثال، اگر به خلق صحنه ای نیاز بود که در آن مردی با فاصله ی صد ها فوت از میله ای آویزان شود، قطعا با ساز و کار بسیار متفاوتی نسبت به دوره ی کنونی مواجه بودند.

مسلما این امکان وجود نداشت تا تشک استانداردی بر روی زمین پهن کنند و میله را در فاصله ی کمی از آن قرار دهند و سپس صحنه آویزان شدن بازیگر را با حقه های کامپیوتری ترکیب کنند. ﺁنها کسی را پیدا میکردند که واقعا مایل به معلق شدن در یک ارتفاع وحشتناک بود. همچنین فیلم های اکشن مدرن هنوز وجود نداشتند، و بیشتر این بدلکاری ها برای آثار کمدی انجام میشد.

از اوایل سال ۱۹۱۰، مخاطبان زیادی به فیلم های اکشن علاقه پیدا کردند. این کار نیازمند صحنه های خطرناک تر و استفاده از بدلکار های بیشتر و بسیار حرفه ای بود. با ظهور فیلم های وسترن، ستاره های ورزش گاو بازی و سوارکاری وارد عرصه سینما شدند و به بدلکاری و بازیگری پرداختند. تام میکس (Tom Mix) و یاکیما کانوت (Yakima Canutt) از مشهورترین این افراد بودند.

دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، زمان توسعه فناوری های مدرن بدلکاری مانند air rams، کیسه های هوا و آتش گلوله ها بود. تکنولوژی هایی که تا امروز همچنان در حال تکامل هستند.

تصویر مقابل هارولد لوید (Harold Lloyd) را در سکانس معروف فیلم ” ایمنی آخر از همه! ” محصول سال ۱۹۲۳ نشان می دهد.

harol

و اما بزرگترین رقیب عرصه بدلکاری؛ CGI (افکت ها و انیمیشن های کامپیوتری)

بدلکاران از پیشرفت صعودی CGI کمی هراس دارند و نگرانند که روزی این تکنولوژی بطور کامل جایگزین شغل آنها در سینما شود. البته این مورد تا حدودی منطقی به نظر میرسد چون ایجاد بعضی از صحنه های بدلکاری گران و خطرناک است و همین مزید بر علت میشود تا سازندگان بعضی مواقع به سمت سی جی آی سوق پیدا کنند. ولی با این حال استفاده از بدلکاری در فیلم ها، نمای واقعی تری برای مخاطبان فراهم میکند و باعث میشود که تقاضا برای این حرفه همچنان وجود داشته باشد.

مورد دیگری که همه ی بدلکاران از آن شاکی هستند، اختصاص ندادن جایزه اسکار برای بدلکاری است. تنها استثنایی که وجود داشت، شخص یاکیما کانوت (Yakima Canutt) بود که توانست در سال ۱۹۶۷ اسکار افتخاری دریافت کند. در حال حاضر فقط در جشنواره امی (Emmy) به سرپرستان گروه های بدلکاری (نه برای شخص بدلکار) جایزه اهدا میشود. تنها رویدادی که سالانه به شکل تخصصی برگزار میشود و جوایزی را به شخص بدلکار برتر اعطا میکند، The Taurus World Stunt Awards است. به علاوه، در این مراسم برای بدلکارانی که حین انجام وظیفه مصدوم شده اند، حمایت های مالی در نظر گرفته میشود.

در ادامه شما را دعوت میکنیم به مشاهده ی ویدیویی بسیار جالب درباره ی سیر تکامل بدلکاری در سینما که توسط دیمین والترز (Damien Walters) بدلکار معروف انگلیسی اجرا شده است.

بدلکاری در ایران

  قبل از انقلاب، از بدلکاری بیشتر به عنوان افراد کتک خور (!) یاد میشد که اکثرا هم ورزشکار بودند. اولین تصوری که باید بدلکاران تغییر میدادند این بود که فضای کار را به گونه ای اصلاح کنند که کارشان فقط محدود به کتک خوردن و افتادن روی میز و صندلی های کافه نباشد. آنها به مرور زمان آیتم های راپل، شمشیربازی، سوارکاری، تصادف عابر با ماشین و سایر مواردی که مورد نیاز سینما بود را به بدلکاری اضافه کردند.

با توجه به امکانات کم و نبود حمایت خاصی، بدلکاران ایرانی روز به روز با کسب تجربه های لازم توانستند این کار را توسعه دهند. تا جایی که شخصی مثل مرحوم پیمان ابدی توانست با حضور در آثار سطح بالای خارجی همچون سریال “هشدار برای کبرا ۱۱” هنرنمایی کند. او از قهرمانان رشته شیرجه بود که افتخارات بسیار زیادی داشت و توانست در عرصه ی بدلکاری همانند دوران ورزشی اش خوش بدرخشد.

در همان زمان، وی با تشکیل گروهی، شروع به آموزش بدلکاری کرد. از شاخص ترین افرادی که جزو شاگردان مرحوم ابدی بود، میتوان به ارشا اقدسی اشاره کرد. کسی که خودش بعدها توانست در تعدادی از پروژه های معروف هالیوودی مثل جیمزباند: اسکای فال به عنوان یک بدلکار ایرانی و بسیار حرفه ای ایفای نقش کند. تا به امروز گروه های متعددی از جمله: گروه خیبر، گروه ۱۳، گروه نقابدار، گروه تندر و … در زمینه بدلکاری مشغول بکار شده اند .

meidani-basari

چگونه بدلکار شویم؟

مردان و زنانی که از تجربه خطر و هیجان لذت میبرند، قطعا بهترین گزینه ی شغلی برای آنها بدلکاری خواهد بود. برای این که یک بدلکار شوید نیازی به مدرک یا مدارک خاصی نیست. داشتن پیشینه ای متنوع در فعالیت هایی مانند ژیمناستیک، پارکور، شمشیر بازی، چتر بازی، غواصی، صخره نوردی، ورزش های رزمی، اتوموبیل رانی، موتورسواری و دوچرخه سواری میتواند مفید باشد. از مقدماتی که بسیار مورد نیاز این شغل است میتوان به قدرت بدنی، انعطاف پذیری، توان بالای قلبی و عروقی و در نهایت شجاعت بسیار بالا، اشاره کرد.

استخدام به عنوان یک کارﺁموز خیلی به پیشرفت شما کمک میکند و بطور قطع با کسب تجربه عملی راه برایتان بسیار هموارتر میشود. در صورت استعداد و توانایی انجام این شغل، سعی کنید با افراد ماهر در زمینه بدلکاری مشورت و همکاری داشته باشید. قطعا آشنایی با این اشخاص میتواند زمینه ای را فراهم کند که به پروژه های سینمایی و تلویزیونی راه پیدا کنید.

متاسفانه بدلکاری در ایران بعنوان رشته، بسیار کم بها داده میشود و تقریبا هیچ آموزشگاهی برای تدریس آن وجود ندارد، اگر هم باشد ما نمیتوانیم کیفیت آنرا تایید یا رد کنیم. پیشنهاد ما این است که در هر کدام از زیر شاخه های بدلکاری که میخواهید فعالیت کنید، ابتدا با شرکت در کلاس های آموزشی آن رشته ها، بطور کامل و تخصصی آموزش ببینید و سپس رزومه ی خود را از طریق فضای مجازی یا بصورت حضوری در اختیار گروه های بدلکاری بذارید. اگر مورد تایید باشید، قطعا از بابت ورود به این عرصه تا حدی خیالتان راحت میشود.

مطالب مرتبط

3 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *